• Publikasiya tarixi2025-04-04 18:40:00
Energetika naziri Pərviz Şahbazov, Avropa İttifaqının enerji və mənzil məsələləri üzrə komissarı Dan Yorgensen və “WindEurope” Avropa Külək Enerjisi Assosiasiyasının baş direktoru Giles Dicksonun iştirakı ilə keçirilən tədbirdə Avropanın külək sənayesinin aparıcı şirkətləri və maliyyə institutları geniş tərkibdə təmsil olunub.
Xəzər dənizinin Azərbaycan seqmentində beş sahənin müəyyənləşdirilməsi, ölçmə və müşahidə işlərinin aparılması və enerji şirkətləri ilə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib. Dənizdə külək enerjisi istehsalının ilkin mərhələdə 4 QVt-nın “Xəzər-Qara Dəniz-Avropa” yaşıl enerji dəhlizi vasitəsilə Avropaya ixrac ediləcəyi, həmçinin planlaşdırılan digər interkonnektorların da məhz Avropa ölkələrinə istiqamətləndiyi qeyd olunub. Bildirilib ki, Avropa şirkətləri külək enerjisinin istehsalı və ötürülməsi layihələrində iştirak etmək üçün geniş imkanlara malikdirlər. Avropanın texnoloji imkanları və investisiyaları ilə Azərbaycanın zəngin enerji resursları və strateji coğrafi mövqeyi birləşərək mühüm irəliləyişlərə yol aça bilər.
Dəyirmi masada Azərbaycanın dənizdə külək enerjisi potensialının inkişafı üzrə Azərbaycan-Aİ əməkdaşlığına qarşılıqlı maraq bir daha vurğulanıb. 2024-cü ildə Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi ilə “WindEurope” arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun icrası çərçivəsində görülmüş işlər nəzərdən keçirilib və növbəti addımlar müzakirə olunub.

• Publication date2025-04-04 18:40:00
Leading European wind energy companies and financial institutions participated at the event, which was attended by Energy Minister Parviz Shahbazov, EU Commissioner for Energy and Housing Dan Jorgensen and CEO of WindEurope Giles Dickson.
Information was provided about the identification of five areas in the Azerbaijani segment of the Caspian Sea, the implementation of measurement and observation works and the projects implemented with energy companies. It was noted that at the initial stage, 4 GW of offshore wind energy will be exported to Europe through the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor, as well as other planned interconnectors are directed to European countries. It was noted that European companies have abundant opportunities to actively participate in wind energy production and transmission projects. With European technological capabilities and investments, Azerbaijan's rich energy resources and strategic geographical location can lead to significant progress.
At the roundtable, mutual interest in Azerbaijan-EU cooperation on the development of Azerbaijan's offshore wind energy potential was once again emphasized. The work carried out within the Implementation of the Memorandum of Understanding signed between AREA and WindEurope in 2024 was reviewed and the next steps were discussed.