İdarə Heyətinin sədri
Samir Əli Hüseyn oğlu Axundov 8 oktyabr 1971-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1988-1993-cü illərdə Azərbaycan Texniki Universitetinin Maşınqayırma fakültəsində mühəndislik ixtisası üzrə təhsil alıb.
2004-cü ildə Azərbaycan Energetika və Layihələndirmə İnstitutunda “Elektrik enerjisi sistemləri və elektrik şəbəkələri, enerjinin idarəolunması” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək texniki elmlər üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb. 1998-2003-cü illərdə "Siemens" Səhmdar Cəmiyyətinin Azərbaycan nümayəndəliyinin "Enerjinin istehsalı və paylanması" şöbəsinin rəhbəri kimi çalışıb. 2003-cü ildə "Siemens" Səhmdar Cəmiyyətinin Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri olub.
2015-ci ildə isə "Siemens" Səhmdar Cəmiyyətinin Azərbaycandakı filialının baş icraçı direktoru təyin olunub və 2018-ci ilə qədər bu vəzifədə çalışıb. İş fəaliyyəti ilə yanaşı, öncə Almaniya-Azərbaycan İqtisadi Yardım İttifaqının, daha sonra isə Almaniya-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının İdarə Heyətinin sədri vəzifələrində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Energetika nazirinin 30 yanvar 2018-ci il tarixli Əmri ilə Samir Axundov Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri təyin edilib.

• CategoryManagement
He earned his degree in Engineering from the Faculty of Mechanical Engineering at Azerbaijan Technical University, where he studied from 1988 to 1993. In 2004, he defended his doctoral thesis at the Azerbaijan Scientific-Research and Design-Prospecting Power Engineering Institute on the topic "Electricity Systems and Electricity Networks, Energy Management".
From 1998 to 2003, Mr. Akhundov served as Head of the Energy Production and Distribution Department at the Siemens AG Representative Office in Baku, Azerbaijan. In 2003, he was appointed Head of the Representative Office, and from 2015 to 2018, he held the position of Chief Executive Officer.
In addition to his professional responsibilities, he served as Chairman of the German-Azerbaijan Business Association (DAWF) and subsequently as Chairman of the Board of the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan).
By order of the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan dated January 30, 2018, Mr. Akhundov was appointed Chairman of the Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency.