Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin aktları
Agentliyin fəaliyyətinə dair Energetika Nazirliyinin qərar və əmrləri ilə buradan tanış ola bilərsiniz
• KateqoriyaHüquqi Aktlar
Aktın adı
Tarix
“Elektrik, istilik enerjisi və qaz təchizatı sahələrində fəaliyyət göstərən müəssisələrin Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə ödədikləri haqqın məbləğinin hesablanması və ödənilməsi Qaydası"nın təsdiq edilməsi haqqında  05.03.2018
"Azərbaycan Respublikasının energetika sektorunda islahatların sürətləndirilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 29 may tarixli 1209 nömrəli Sərəncamından irəli gələn tapşırıqların icrasına dair Tadbirlər Planı"nın təsdiq edilməsi barədə 10.06.2019
“Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi adından inzibati xətalar haqqında işlərə baxmağa səlahiyyəti olan vəzifəli şəxslərin Siyahısı”nın təsdiq edilməsi barədə 02.12.2019
"Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin daxili sanitariya-epidemioloji Qaydaları" 16.07.2020
“Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi adından inzibati xətalar haqqında işlərə baxmağa səlahiyyəti olan vəzifəli şəxslərin Siyahısı”nın təsdiq edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin 2019-cu il 2 dekabr tarixli F-108 nömrəli əmrində dəyişikliklər edilməsi barədə 24.08.2020
"Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin daxili sanitariya-epidemioloji Qaydaları"nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin 2020-ci il 16 iyul tarixli F-82 nömrəli Əmrində dəyişikliklər edilməsi haqqında 30.04.2022
"Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin Korrupsiya ilə bağlı etik davranış Qaydaları"
04.05.2021
“Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən elektrik və istilik enerjisi, habelə qaz təchizatı sahəsində nəzarət tədbirinin həyata keçirilməsi zamanı icrası məcburi olan göstərişlərin verilməsi Qaydaları” 03.10.2022
“Elektrik və istilik enerjisi, habelə qaz təchizatı sahələrində baş vermiş, enerji istehsalı və təchizatı müəssisəsinin sabit işləməsinə və enerji təchizatında təhlükə yaradan qəzaların araşdırılmasında iştirak edilməsi Qaydaları”
15.12.2022
“Elektrik qurğuIarının istismara buraxıIış aktının verilməsi Qaydaları”nın təsdiq edilməsi barədə 19.03.2024
“Elektrik qurğularının istismarında təhlükəsizlik texnikası Qaydaları”
29.05.2024
“Elektrik qurğularının texniki istismar Qaydaları” 12.06.2024
"Elektrik enerjisinin istehlakı ilə bağlı texniki tələblər" 20.06.2024
“Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən elektrik və istilik enerjisi, habelə qaz təchizatı sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisələrin payız-qış mövsümünə hazırlığının monitorinqi Qaydaları” 27.06.2024
“Elektrik qurğularının quraşdırılması Qaydaları” 27.06.2024
“Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin peşə biliklərinin yoxlanılması Qaydaları”nın təsdiq edilməsi barədə 28.10.2024
“Dövlət orqanlarında, dövlət mülkiyyətində olan və paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərdə və büdcə təşkilatlarında elektrik və istilik enerjisi, habelə qaz təchizatı sahəsində nəzarət tədbirinin həyata keçirilməsi Qaydaları”nın təsdiq edilməsi barədə 15.04.2025
“Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin əldə etdiyi vəsait hesabına işçilərin əməkhaqqına əlavənin ödənilməsini nəzərdə tutan həvəsləndirmə sistemi ilə əlaqədar əmək fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi Qaydası”nın təsdiq edilməsi barədə 24.02.2026
“Sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilməsi Qaydaları”nın təsdiq edilməsi barədə 01.07.2026
Agentliyin filiallarının Əsasnamələri
Agentliyin Bakı filialının Əsasnaməsi
Agentliyin Sumqayıt filialının Əsasnaməsi
Agentliyin Gəncə filialının Əsasnaməsi
Agentliyin Lənkəran filialının Əsasnaməsi
Agentiliyin Şəki filialının Əsasnaməsi
Agentliyin Xaçmaz filialının Əsasnaməsi
Agentliyin Mingəçevir filialının Əsasnaməsi
Agentliyin Kürdəmir filialının Əsasnaməsi
Agentliyin Şirvan filialının Əsasnaməsi
Agentliyin Tovuz filialının Əsasnaməsi
Agentliyin Qarabağ filialının Əsasnaməsi
Dəyişiklik edilib: “Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin filiallarının əsasnamələrinin təsdiq edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin 2020-ci il 9 iyul tarixli F-79 nömrəli Əmrində dəyişikliklər edilməsi haqqında

Here, you can find the decisions and orders of the Ministry of Energy pertaining to the Agency’s activities
• CategoryLegal Acts
Name of the Act
Date
On the Approval of the “Regulation Governing the Calculation and Payment of Fees by Enterprises in the Electricity, Heat, and Gas Supply Sectors to the Azerbaijan Energy Regulatory Agency” 05.03.2018
On the Approval of the “List of Officials Authorized to Review Administrative Offense Cases on Behalf of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan” 02.12.2019
On the Amendments to Order No. F-108 of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, dated 02 December 2019, “On the Approval of the ‘List of Officials Authorized to Review Administrative Offense Cases on Behalf of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan’”
24.08.2020
On the Approval of the “Action Plan on Implementation of the Instructions Arising from the Order No. 1209 of the President of the Republic of Azerbaijan, dated 29 May 2019, “On Acceleration of Reforms in the Energy Sector of the Republic of Azerbaijan” 10.06.2019
Azerbaijan Energy Regulatory Agency’s Code of Ethical Conduct on Corruption 04.05.2021
Regulation on the Evaluation of Labor Activity in Connection with the Incentive System, which provides for wage supplements for employees at the expense of the funds obtained by the Azerbaijan Energy Regulatory Agency 28.06.2022
Rule of Implementation of Control Measures in Electricity, Heat and Gas Supply in Cases Not Regulated (in Budget Organizations) by the Republic of Azerbaijan Law “On Regulation of Inspections in Entrepreneurship and Protection of Entrepreneurs’ Interests” 23.09.2022
Rules for the Azerbaijan Energy Regulatory Agency to Monitor the Preparedness of Enterprises in the Electricity, Heat and Gas Supply Sectors for the Autumn-Winter Season 03.10.2022
Rules for Issuing Mandatory Instructions During Implementation of Control Measures for Electricity, Heat and Gas Supply by the Azerbaijan Energy Regulatory Agency 03.10.2022
Rules for Assessment of the Professional Knowledge of Electrotechnician Staff and Individuals Responsible for Electrical Facilities by the Azerbaijan Energy Regulatory Agency 03.10.2022
Rules for Issuance of Commissioning Certificates for Electrical Installations 14.10.2022
Rules for Participating in the Investigation of Accidents in Electricity, Heat and Gas Supply Areas that Pose Threat to the Stable Operation of Energy Production and Supply Enterprises, and to the Energy Supply 15.12.2022
On the Amendments to Order No. F-82 of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, dated 16 July 2020, concerning the approval of the “Internal Sanitary and Epidemiological Rules of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency” 30.04.2022