Elektrik enerjisinin verilməsi hansı hallarda dayandırıla bilər?
Enerji təchizatı müəssisəsi tərəfindən istehlakçıya verilən elektrik enerjisinin dayandırılması Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2005-ci il 2 fevral tarixli 18 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Elektrik enerjisindən istifadə Qaydaları"nın 9.13-cü bəndində göstərilmiş aşağıdakı altbəndlər ilə müəyyən edilir:
- İstehlakçının müvafiq yazılı müraciəti (elektrik enerjisinin verilməsinin dayandırılmasının səbəbi və müddəti göstərilməklə) olduqda;
- Elektrik enerjisinin sayğacla müəyyənləşən hesabı istehlakçıya enerji təchizatı müəssisəsi tərəfindən göndərildikdən sonra 1 ay müddətində tam məbləğdə ödənilmədikdə;
- Təmir-profilaktika və qəza işləri görüldükdə, o cümlədən baş verən yanğının və ya qaz sızmasının qarşısı alındıqda;
- Enerji təchizatı müəssisəsi ilə müvafiq müqavilə bağlanmadıqda;
- Məhkəmənin qərarı ilə;
- Dini ekstremizm əleyhinə xüsusi əməliyyat aparıldıqda, Daxili İşlər Nazirliyinin və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin göstərişləri əsasında.
Qazın verilməsi hansı hallarda dayandırıla bilər?
Qaz təchizatı müəssisəsi tərəfindən istehlakçıya verilən qazın dayandırılması Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2011-ci il 12 may tarixli 80 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Qazdan istifadə Qaydaları"nın 6.1-ci bəndində göstərilmiş aşağıdakı altbəndlər ilə müəyyən edilir:
- İstehlakçının müvafiq yazılı müraciəti (qaz təchizatının dayandırılmasının səbəbi və müddəti göstərilməklə) olduqda;
- İstehlakçının qaz qurğusu müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi dövlət standartlarının tələblərinə cavab vermədikdə;
- Paylayıcının istehlakçıya verdiyi qazın sayğacla müəyyənləşdirilən hesabı istehlakçıya paylayıcı tərəfindən təqdim edildikdən (göndərildikdən) sonra bir ay müddətində tam ödənilmədikdə;
- Paylayıcı ilə müvafiq müqavilə bağlanmadıqda;
- İstehlakçı müvаfiq icrа hаkimiyyəti оrqаnının səlahiyyətli nümayəndələrinin (EMTA) qaz qurğularına, tüstü bacalarına və qazpaylayıcı şəbəkəyə texniki baxış keçirmək üçün onun mülkiyyətində və ya istifadəsində olan tikinti obyektinə daxil olmasına maneə törətdikdə həmin оrqаnların göstərişi əsasında;
- Müvаfiq icrа hаkimiyyəti оrqаnının səlahiyyətli nümayəndələri tərəfindən tərtib edilmiş texniki baxış aktında qeyd olunmuş qəza və (və ya) bədbəxt hadisələrə səbəb ola biləcək nöqsanlar istehlakçı tərəfindən nəzərdə tutulmuş müddətdə aradan qaldırılmadıqda həmin оrqаnların göstərişi əsasında;
- Dini ekstremizm əleyhinə xüsusi əməliyyat aparıldıqda, xüsusi əməliyyat aparan orqanın göstərişi əsasında.
İstilik enerjisinin verilməsi hansı hallarda dayandırıla bilər?
İstilik enerjisinin qanunsuz olaraq dayandırılması və ya istehlakçıya yazılı bildirişin göndərilməsi tələb olunan hallarda yazılı bildiriş göndərilmədən istilik enerjisinin verilməsinin dayandırılması qadağandır.

Disconnect from electricity, gas and heating network
In what cases can the electricity, gas and heat supply to the consumers be cut off? What are the conditions for suspension? You can get acquainted with the detailed answer here
• CategoryHouseholds
In what cases can the supply of electricity be stopped?
Suspension of electricity supply to the population by the energy supply company is determined by the following sub-clauses, specified in clause 9.13 of the "Rules for the use of electricity", approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on February 2, 2005. No. 18:
• If there is a relevant written request of the consumer (indicating the reason and duration of the suspension of electricity supply);
• In case of non-payment of the electricity bill determined by the meter in full within 1 month after sending it to the consumer by the energy supply enterprise;
• In case of repair-prevention and emergency works, as well as prevention of fire or gas leakage;
• If a relevant contract has not been concluded with the energy supply company;
• By court decision;
• When conducting a special operation against religious extremism, on the instructions of the bodies conducting special operations against religious extremism - the Ministry of Internal Affairs and the State Security Service.
In what cases can the gas supply be stopped?
Suspension of gas supply by a gas supplying organization to consumers is determined by the following sub-clauses specified in clause 6.1 of the "Rules for the use of gas", approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on May 12, 2011 No. 80:
• If there is a relevant written request of the consumer (indicating the reason and duration of gas supply suspension);
• If the consumer's gas installation does not meet the requirements of state standards set by the State Agency for Antimonopoly and Consumer Market Control;
• In case of incomplete payment of the gas bill determined by the meter within 1 month after submission (delivery) to the consumer by the gas distributor;
• If no relevant contract has been concluded with the gas distributor;
• In the case of a special operation against religious extremism, on the instructions of the bodies conducting special operations against religious extremism - the Ministry of Internal Affairs and the State Security Service.
In what cases can the supply of thermal energy be stopped?
It is prohibited to suspend the supply of thermal energy without sending a written notice to the consumer in cases of illegal suspension of thermal energy or sending a written notice to the consumer.