Tarif (qiymət) tənzimlənməsində iştirak
Tənzimlənən sahədə tarif siyasətinin formalaşdırılmasına dair məlumatlarla buradan tanış ola bilərsiniz
• KateqoriyaFəaliyyət istiqamətləri
Agentlik tənzimlənən sahədə qiymət (tarif) siyasətinin formalaşdırılması ilə bağlı təkliflər verir.
Bu fəaliyyət istiqamətindən çıxış edərək Agentlik:
• elektrik və istilik enerjisinin, habelə qazın qiymətləri (tarifləri) ilə bağlı daxil olmuş təklifləri təhlil edir;
• həmin qiymətlərin (tariflərin) dövlət tənzimlənməsinə dair təkliflərini aidiyyəti üzrə təqdim edir.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2005-ci il 28 sentyabr tarixli 178 nömrəli Qərarı ilə elektrik və istilik enerjisi, habelə qaz sahəsində tənzimlənən qiymətlərə aşağıdakılar aid edilib:
• elektrik enerjisi;
• təbii qazın boru kəmərləri ilə nəqli, topdan və pərakəndə satışı;
• istilik enerjisi;
• istilik təchizatı;
• yaşayış binalarının, o cümlədən mənzillərin elektrik, qaz və su xətlərinə qoşulma xidmətləri.
Tənzimlənən qiymətlər haqqında qanunvericiliyə əsasən, qeyd olunan sahədə yuxarıda sadalanmış malların qiymətləri və xidmətlərin tarifləri Azərbaycan Respublikasının kollegial icra hakimiyyəti orqanı olan Tarif (Qiymət) Şurası tərəfindən müəyyən olunur, təkliflər isə Agentlik tərəfindən verilə bilər.
Agentlik tərəfindən tənzimlənən sahə üzrə tariflər (tənzimlənən qiymətlər) barəsində təkliflərin verilməsi üçün Avropa İttifaqının “Üçüncü energetika paketi” adlanan sənədlər toplusu (direktiv və reqlamentlər) və onun tətbiqi təcrübəsi nəzərə alınaraq tövsiyə xarakterli metodologiya hazırlanıb, aidiyyəti qurumlarla müzakirə edilib.

The Agency makes proposals on the formation of price (tariff) policy in the regulated area.
According to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 178 dated September 28, 2005, the following prices are regulated in the field of electricity and heat energy, as well as gas:
- Electricity;
- Transportation, wholesale and retail sale of natural gas by pipelines;
- Thermal energy;
- Heating system;
- Services for connection of residential buildings, including apartments to electricity, gas and water lines.
According to the legislation on regulated prices, prices for goods and services listed above are set by the Tariff (Price) Council, a collegial executive body of the Republic of Azerbaijan, and proposals may be submitted by the Agency.
In order to submit proposals on tariffs (regulated prices) in the regulated area, the Agency developed a set of documents (directives and regulations) of the European Union called the "Third Energy Package" and a methodology of a recommendatory nature, discussed with the relevant authorities.