EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair 2024-cü ilin IV rübü üzrə nəticələri açıqlayıb
2024-cü ilin IV rübü ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1953 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 207-si məlumat üçün olmaqla 1548 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 21-i məlumat xarakterli olmaqla 266 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 3-ü məlumat üçün olmaqla cəmi 65 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı isə 3-ü məlumat üçün olmaqla 74 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 1435-i Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (32 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 6 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 278 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 234 məlumat xarakterli müraciətdən 137-si qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 49 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 135 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 48 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 142 inzibati xəta haqqında işə baxılıb və inzibati tənbeh vermə haqqında qərar qəbul olunub, 1 iş məhkəməyə göndərilib.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 254 nəzarət tədbiri keçirilib. İstilik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və istilik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 53 nəzarət tədbiri keçirilib. Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 217 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 79 müəssisədə 199 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

AERA releases activity results for Q4 2024
In the fourth quarter of 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 1,953 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 1,548 were related to electricity supply, including 207 of informational nature. There were 266 appeals regarding natural gas supply, with 21 of them being informational. The Agency received a total of 65 appeals regarding heat supply, out of which 3 were informational. Meanwhile, 74 appeals concerned other issues, with 3 of them being informational.
Out of the appeals received, 1,435 were investigated and responded by the Agency, 32 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action, and 6 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy.
Currently, 278 appeals are under consideration. 137 of the 234 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 49 new and reconstructed facilities, as well as in the facilities with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 135 approved projects.
At the same time, inspection of the technical condition of 48 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
A total of 142 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence, and decisions were taken to impose administrative disciplinary actions, while 1 case was sent to court.
Additionally, 254 control measures were conducted to assess the technical operation of electrical installations, adherence to safety rules and electricity usage.
Fifty-three control measures were carried out to investigate the technical operation of heating installations, compliance with safety regulations and the use of thermal energy.
Moreover, 217 control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the professional knowledge of 199 electrotechnician staff and personnel responsible for electrical facilities in 79 enterprises was assessed regarding technical operation rules and safety, and methodological assistance was extended to relevant individuals in this regard.