EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair 2025-ci ilin mart ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
2025-ci ilin mart ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 430 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 74-ü məlumat üçün olmaqla 375 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 6-sı məlumat xarakterli olmaqla 50 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla cəmi 2 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 3 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 151-i Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (2 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 3 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 195 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 81 məlumat xarakterli müraciətdən 25-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 12 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 23 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 9 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 53 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 51 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 1 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub və 1 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar verilməsi üçün məhkəməyə göndərilib.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 83 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 16 müəssisədə 35 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

AERA releases activity results for March 2025
In March 2025, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 430 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 375 were related to electricity supply, including 74 of informational nature. There were 50 appeals regarding natural gas supply, with 6 of them being informational. The Agency received 2 appeals regarding heat supply, including 1 of informational nature. Meanwhile, 3 appeals concerned other issues.
Out of the appeals received, 151 were investigated and responded by the Agency, 2 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action, and 3 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 195 appeals are under consideration. Twenty-five of the 81 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 12 new and reconstructed facilities, including those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 23 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 9 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
A total of 53 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, administrative penalties were imposed in 51 cases, proceedings were terminated in 1 case, and 1 case was referred to court for a ruling on the imposition of an administrative penalty.
Additionally, 83 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 35 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 16 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.