2026-cı ilin II rübü ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 3173 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 492-si məlumat üçün olmaqla 2774 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 39-u məlumat xarakterli olmaqla 354 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla 14 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı isə 1-i məlumat üçün olmaqla 31 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 2033-ü Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (55 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 11 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 596 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 533 məlumat xarakterli müraciətdən 294-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 34 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 75 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 36 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 116 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 108 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 8 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 271 nəzarət tədbiri keçirilib.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 212 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 95 müəssisədə 316 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

AERA releases activity results for Q2 2026
In the second quarter of 2026, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 3,173 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 2,774 were related to electricity supply, including 492 of informational nature. There were 354 appeals regarding natural gas supply, with 39 of them being informational. The Agency received a total of 14 appeals regarding heat supply, including 1 of informational nature. Meanwhile, 31 appeals concerned other issues, with 1 of them being informational.
Out of the appeals received, 2033 were investigated and responded by the Agency (55 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 11 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 596 appeals are under consideration. Some 294 of the 533 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 34 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 75 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 36 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 116 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, administrative disciplinary actions were imposed in 108 cases, and proceedings were terminated in 8 cases.
Additionally, 271 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations, and utilization of electricity.
A total of 212 control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency carried out professional knowledge assessments regarding technical operation and safety regulations, covering 316 electrotechnical staff members and individuals responsible for electrical facilities at 95 enterprises. Following the assessments, recommendations were issued to strengthen professional knowledge, and methodological guidance was provided to the relevant individuals.