EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair 2026-cı ilin iyun ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
2026-cı ilin iyun ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı, eləcə də digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1088 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 183-ü məlumat üçün olmaqla 963 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 17-si məlumat xarakterli olmaqla 111 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 5 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 9 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 394-ü Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (20 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 5 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 489 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 200 məlumat xarakterli müraciətdən 112-si qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 10 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 35 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 18 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 34 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 30 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 4 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 67 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 30 müəssisədə 100 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

AERA releases activity results for June 2026
In June 2026, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 1,088 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 963 were related to electricity supply, including 183 of informational nature. There were 111 appeals regarding natural gas supply, with 17 of them being informational. The Agency received a total of 5 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 9 appeals concerned other issues.
Out of the appeals received, 394 were investigated and responded by the Agency (20 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 5 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 489 appeals are under consideration. Some 112 of the 200 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 10 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 35 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 18 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 34 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, administrative disciplinary actions were imposed in 30 cases, and proceedings were terminated in 4 cases.
Additionally, 88 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations, and utilization of electricity.
Sixty-seven control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency carried out professional knowledge assessments regarding technical operation and safety regulations, covering 100 electrotechnical staff members and individuals responsible for electrical facilities at 30 enterprises. Following the assessments, recommendations were issued to strengthen professional knowledge, and methodological guidance was provided to the relevant individuals.