EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair 2024-cü ilin dekabr ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
2024-cü ilin dekabr ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 695 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 60-ı məlumat üçün olmaqla 504 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 13-ü məlumat xarakterli olmaqla 125 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 24 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 42 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 370-i Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (9 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 3 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 249 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 73 məlumat xarakterli müraciətdən 38-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 26 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 66 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 23 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 69 inzibati xəta haqqında işə baxılıb və inzibati tənbeh vermə haqqında qərarlar qəbul olunub, 1 iş məhkəməyə göndərilib.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 95 nəzarət tədbiri keçirilib.
İstilik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və istilik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 50 nəzarət tədbiri keçirilib.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 47 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 27 müəssisədə 62 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

AERA releases activity results for December 2024
In December 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 695 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 504 were related to electricity supply, including 60 of informational nature. There were 125 appeals regarding natural gas supply, with 13 of them being informational. The Agency received 24 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 42 appeals concerned other issues.
Out of the appeals received, 370 were investigated and responded by the Agency, 9 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action, and 3 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 249 appeals are under consideration. Thirty-eight of the 73 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 26 new and reconstructed facilities, including those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 66 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 23 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
A total of 69 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence, and decisions were taken to impose administrative disciplinary actions, while 1 case was sent to court.
Additionally, 95 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity.
Fifty control measures were carried out to investigate the technical operation of heating installations, compliance with safety regulations and the use of thermal energy.
Forty-seven control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 62 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 27 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.