Cari ilin oktyabr ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 655 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 88-i məlumat üçün olmaqla 566 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 4-ü məlumat xarakterli olmaqla 76 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 3 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 2-si məlumat üçün olmaqla 10 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 296-sı Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (7 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 3 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 262 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 94 məlumat xarakterli müraciətdən 64-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 14 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 30 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 14 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 12 inzibati xəta haqqında işə baxılıb və inzibati tənbeh vermə haqqında qərarlar qəbul olunub.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 82 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 34 müəssisədə 88 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In October 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 655 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 566 were related to electricity supply, including 88 of informational nature. There were 76 appeals regarding natural gas supply, with 4 of them being informational. The Agency received 3 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 10 appeals concerned other issues, with 2 of them being of informational nature.
Out of the appeals received, 296 were investigated and responded by the Agency, 7 appeals were forwarded to relevant institutions for further consideration and action, and 3 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 262 appeals are under consideration. Sixty-four of the 94 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 14 new and reconstructed facilities, including those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 30 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 14 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
A total of 12 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence, and decisions were taken to impose administrative disciplinary actions.
Additionally, 85 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity.
Eighty-two control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 88 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 34 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.