EMTA və ABA arasında Enerji effektivliyi fondunun fəaliyyəti çərçivəsində görüş keçirilib
EMTA-nın və ABA-ya üzv təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş onlayn görüşdə Enerji effektivliyi fondunun vəsaitlərindən istifadə mexanizmləri, güzəştli kreditlərin verilməsi prosedurları, müvəkkil kredit təşkilatlarının rolu və qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində nəzərdə tutulan fəaliyyət istiqamətləri müzakirə edilib.
Görüşdə prosesin şəffaf və effektiv şəkildə təşkili, eləcə də bank sektorunun bu təşəbbüsdə fəal iştirakının vacibliyi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, Enerji effektivliyi fondu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 mart 2024-cü il tarixli, 13 nömrəli Fərmanı ilə yaradılıb. Fondun yaradılmasının məqsədi enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin stimullaşdırılması və təşviqidir.

• Publication date2025-05-27 18:21:00
The online meeting, attended by representatives from AERA and ABA member organizations, discussed the mechanisms for using the EEF funds, procedures for providing preferential loans, the role of authorized credit organizations, and the directions of activities envisaged within the mutual cooperation.
The meeting emphasized the importance of transparent and effective organization of the process, as well as the active participation of the banking sector in this initiative.
The Energy Efficiency Fund was established by Decree No. 13 of the President of the Republic of Azerbaijan, dated March 1, 2024. The purpose of EEF’s establishment is to stimulate and promote the efficient use of energy resources and the implementation of energy efficiency measures.