EPİAŞ elektrik və təbii qaz bazarına dair Türkiyə təcrübəsini azərbaycanlı mütəxəssislərlə bölüşüb
Azərbaycan-Türkiyə II Enerji Forumunun “Tənzimləmə” İşçi qrupunun Fəaliyyət Planı çərçivəsində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (AERA) təşkilatçılığı ilə Türkiyənin elektrik və təbii qaz bazarının operatoru olan Enerji Bazarlarının İdarəedilməsi Səhmdar Cəmiyyətində (EPİAŞ) iki günlük seminar təşkil olunub.
Seminar “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planı üzrə “Topdansatış bazarının təşkilinə hazırlıq məqsədilə iqtisadi səmərəlilik meyarı əsasında elektrik enerjisi istehsal güclərinin seçiminin ötürücü tərəfindən aparılması” tədbirinin icrası yönündə həyata keçirilib.
Seminarda Azərbaycan Respublikasının Energetika və İqtisadiyyat nazirliklərinin  və “Azərenerji” ASC-nin nümayəndələrinin təmsilçiliyi ilə yaradılmış İşçi qrupun üzvləri iştirak edib.
Sözügedən seminar çərçivəsində türkiyəli mütəxəssislər elektrik enerjisi və təbii qaz bazarlarının şəffaf və rəqabətli şəraitində fəaliyyəti, bazar iştirakçıları arasında qarşılıqlı münasibətlər, bazarın tənzimlənməsi  və monitorinqi ilə bağlı ətraflı məlumat veriblər. Eyni zamanda, EPİAŞ-ın baş icraçı direktoru Ahmet Türkoğlu Azərbaycanda enerji bazarının yaradılması üçün hər cür dəstək göstərməyə hazır olduqlarını bildirib.
Azərbaycan-Türkiyə II Enerji Forumunun “Tənzimləmə” İşçi qrupunun həmsədri, AERA-nın Strateji planlaşdırma və innovasiyalar şöbəsinin müdiri Hikmət Həsənov isə liberal bazar münasibətlərinin qurulması, şəffaflığın təmin edilməsi və cəlbedici investisiya mühitinin formalaşmasında Türkiyənin bir örnək olduğunu qeyd edib. O, həmçinin elektrik enerjisi və təbii qaz bazarlarının liberallaşdırılması və rəqabət mühitinin formalaşdırılması sahəsində Azərbaycana göstərdikləri dəstəyə görə qarşı tərəfə minnətdarlığını çatdırıb.
Seminar azərbaycanlı mütəxəssisləri maraqlandıran sualların cavablandırılması ilə interaktiv formada davam edib.

EXIST shared Türkiye's experience on the electricity and natural gas market with Azerbaijani experts
• Publication date2022-12-19 12:10:00
Within the framework of the Action Plan of the "Regulation" Working Group of Azerbaijan-Türkiye II Energy Forum, a two-day seminar was organized by the Energy Regulatory Agency (AERA) at the Energy Exchange Istanbul (EXIST), the operator of the electricity and natural gas market of Türkiye.
The seminar was carried out in the direction of the implementation of the event "Selection of electric energy production capacities by the transmitter based on the criterion of economic efficiency in order to prepare for the organization of the wholesale market" of the Action Plan of the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026".
The members of the working group formed by the representatives of the Ministry of Energy and Economy of the Republic of Azerbaijan and representatives of "Azerenergy" OJSC took part in the seminar.
Within the seminar, Turkish experts provided detailed information on the operation of electricity and natural gas markets in transparent and competitive conditions, mutual relations between market participants, market regulation and monitoring. At the same time, EXIST Chief Executive Officer Ahmet Turkoglu said that they are ready to provide all kinds of support for the creation of the energy market in Azerbaijan.
Hikmet Hasanov, co-chairman of Azerbaijan-Türkiye II Energy Forum "Regulation" working group, head of Strategic planning and innovation department of AERA, noted that Türkiye is an example in establishing liberal market relations, ensuring transparency and forming an attractive investment environment. He also expressed his gratitude to the other party for their support to Azerbaijan in the field of liberalization of electricity and natural gas markets and formation of a competitive environment.