• Publikasiya tarixi2025-04-04 18:50:00
Bu gün Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində Nazirlərin 11-ci iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində Nazirlərin 3-cü iclası  keçirilib. Bu mühüm tədbirdə 24 tərəfdaş ölkə, eləcə də 52 təşkilat və şirkət təmsil olunub.
Görüş zamanı Avropa İttifaqı və Azərbaycan Respublikasının enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığa sadiqliyi bir daha vurğulanıb. Bu tərəfdaşlıq sərfəli, sabit və etibarlı təbii qaz təchizatı ilə yanaşı, bərpa olunan enerji mənbələrinin təşviqi, enerji səmərəliliyinin artırılması, hidrogen istehsalı, metan emissiyalarının azaldılması və ətraf mühitin mühafizəsini əhatə edir.
Cənub Qaz Dəhlizi
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasında dəhlizin Azərbaycan qazını daha çox alıcıya etibarlı və rəqabətqabiliyyətli şəkildə çatdıran ötürücü sistem kimi mühüm rolu vurğulanıb. Regional tərəfdaşlar artıq dörd ildir uğurla fəaliyyət göstərən Cənub Qaz Dəhlizinin Avropa İttifaqının enerji təchizatının şaxələndirilməsi siyasətinə verdiyi əhəmiyyətli töhfəni qeyd ediblər. Azərbaycan, o cümlədən SOCAR şirkəti 2024-cü ildə ümumilikdə 25 milyard kubmetrdən çox təbii qaz ixrac edib, bunun təxminən 13 milyard kubmetri Avropa İttifaqına üzv olan ölkələrin payına düşüb. Bu göstərici 2021-ci illə müqayisədə 57% artım deməkdir. Məşvərət Şurasında qaz hasilatı və ötürülməsi infrastrukturunda davam edən irəliləyişlə yanaşı, təchizatın növbəti illərdə daha da artırılması məqsədilə maliyyələşdirmə və investisiya tələbləri üzrə müzakirələr aparılıb. Görüşdə metan emissiyalarının azaldılmasına töhfə verən Qlobal Metan Vədi və Neft-Qaz Metan Tərəfdaşlığı 2.0 kimi təşəbbüslərin önəmi də xüsusi qeyd olunub.
Yaşıl Enerji
Yaşıl Enerji Məşvərət Şurasında regionda enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji potensialının artırılması istiqamətində yeni səylər müzakirə edilib. Azərbaycan Respublikasının 2024-cü ilin noyabrında Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Konfransına (COP29) ev sahibliyi etməsi və bu tədbirin əsas mandatları üzrə işləri uğurla yekunlaşdırması yüksək qiymətləndirilib. Bəzi iştirakçılar tərəfindən COP29 çərçivəsində irəli sürülmüş - enerji saxlama və şəbəkələr, yaşıl enerji zonaları və dəhlizləri, habelə hidrogen üzrə üç enerji təşəbbüsünün Paris Sazişinin məqsədlərinə və qlobal enerji keçidinin sürətləndirilməsinə verdiyi töhfə vurğulanıb. Xüsusilə Azərbaycanın COP Sədrliyi tərəfindən irəli sürülmüş və 100-dən artıq ölkənin dəstəklədiyi “Qlobal Enerji Saxlama və Şəbəkələr Vədi” təşəbbüsü Şuranın diqqət mərkəzində olub.
Görüşdə həmçinin Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən və Azərbaycanın, həmçinin Mərkəzi Asiyanın zəngin yaşıl enerji resurslarını Avropaya çatdırmağa yönəlmiş bir sıra yaşıl enerji dəhlizi layihələri müzakirə edilib. Bu layihələrin regionda enerji əlaqəliliyinin artırılması və dayanıqlı enerjiyə keçidin təşviqi məqsədi daşıdığı qeyd olunub.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Bugünkü qlobal çağırışlar fonunda enerji təchizatının şaxələndirilməsinin vacibliyini bir daha təsdiqlədik. Təbii qaz enerji təhlükəsizliyinin əsas dayaqlarından biri olaraq qalır və qaz yataqlarına və infrastrukturuna davamlı investisiyalar mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi və təchizat boşluqlarının aradan qaldırılması baxımından Aİ-nin hərtərəfli dəstəyi vacibdir. Eyni zamanda, yaşıl enerji interkonnektor layihələri Avropanın enerji təhlükəsizliyini gücləndirəcək və dayanıqlı enerjiyə keçidi sürətləndirəcək.”
Avropa Komissarı Dan Jorgensen dedi: "Bugünkü görüşlər enerji təhlükəsizliyini yaxşılaşdırmaq və Cənub-Şərqi Avropada daha təmiz enerjiyə keçidi dəstəkləmək üçün birgə səylərimizi vurğulayır. Bir çox tərəfdaşın yaxın illərdə Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə qaz təchizatının genişləndirilməsinə və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə üçün yeni ticarət marşrutlarının yaradılmasına marağını görməkdən məmnunam.”
Əsas iclaslara parallel olaraq nazir Pərviz Şahbazov və komissar Dan Yorgensen Gürcüstan, Rumıniya, Macarıstan və Bolqarıstanın energetika nazirləri ilə birlikdə Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi layihəsi üzrə əldə olunmuş son irəliləyişləri müzakirə ediblər. Həmçinin Xəzər dənizində külək enerjisindən istifadənin inkişafına həsr olunmuş Avropa İttifaqı-Azərbaycan dəyirmi masasına birgə sədrlik ediblər.

• Publication date2025-04-04 18:50:00
The Ministerial meeting of the 11th Southern Gas Corridor Advisory Council and 3rd Green Energy Advisory Council was convened in Baku today. Representatives from 24 partner governments and 52 institutions and companies joined us for this important occasion.
The meeting highlighted the steadfast commitment of the European Union and the Republic of Azerbaijan to their strategic partnership in the field of energy, which covers affordable, stable, and secure natural gas supply, the promotion of renewable energy, energy efficiency, hydrogen production, the reduction of methane emissions, and the protection of the environment.
Southern Gas Corridor
The Southern Gas Corridor Advisory Council emphasized the crucial role of the SGC as a transmission system delivering Azerbaijani gas to more and more customers in a reliable and competitive manner.  Regional partners acknowledged the successful operations of the SGC for the fourth consecutive year, which represents a significant contribution to the EU’s diversification of energy supply. Azerbaijan and its company SOCAR supplied more than 25 billion cubic meters of natural gas, including about 13 bcm to EU Member States, marking a 57% increase from the 2021 level. The Advisory Council discussed on-ongoing developments in the gas production and transmission infrastructure, as well as requirements and conditions for financing and investments in view of further increasing supplies in the coming years. The meeting also highlighted the importance of initiatives such as, Global Methane Pledge and the Oil and Gas Methane Partnership 2.0 in helping to mitigate and abate methane emissions.
Green Energy
The Green Energy Advisory Council discussed renewed efforts in the areas of energy efficiency gains and renewable energy capacity development across the region. It praised the Republic of Azerbaijan for hosting the annual UN Climate Change Conference (COP29) in Baku in November 2024, which successfully concluded work on its main mandates. Some participants emphasized the importance of the three COP29 energy initiatives on storage and grids, green energy zones and corridors and hydrogen and how these initiatives contribute to the goals of the Paris Agreement and the acceleration of the global energy transition.  The Council particularly highlighted the Global Energy Storage and Grids Pledge championed by the Azerbaijani COP Presidency and supported by more than 100 countries.
The meeting also discussed several green energy corridor projects facilitated by Azerbaijan, designed to deliver the abundant green energy resources of Azerbaijan and Central Asia to Europe. These projects aim to enhance energy connectivity and drive the transition to sustainable energy in the wider region.
Minister Shahbazov said: “In light of today’s global challenges, we have reaffirmed the importance of energy supply diversification. Natural gas remains a significant pillar of energy security, and continued investment in gas fields and infrastructure is crucial. The EU’s extensive support is essential for further expanding the Southern Gas Corridor and addressing supply gaps. At the same time, green energy interconnector projects will enhance Europe’s energy security and accelerate the shift to sustainable energy”.
Commissioner Jørgensen said: “Today’s meetings highlight our joint efforts to improve energy security and support the shift to cleaner energy in Southeastern Europe. I’m happy to see many partner’s interest in expanding gas supplies through the Southern Gas Corridor in the coming years and creating new trade routes for renewable energy.”
In the sidelines of the main proceedings, Minister Shahbazov and Commissioner Jørgensen joined in a meeting with Georgian, Romanian, Hungarian and Bulgarian Ministers to take stock of recent progress under the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor Project. They also co-chaired an EU-Azerbaijan business roundtable on offshore wind energy development in the Caspian Sea.