Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunda “Günəş enerjisinin suvarmada tətbiqi” mövzunda seminar keçirilib
• Publikasiya tarixi2023-08-03 17:06:00
1 avqust 2023-cü il tarixində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunda Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOICA) maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Günəş enerjisinin suvarmada tətbiqi” layihəsi çərçivəsində seminar təşkil edilib.
Qeyd edək ki, KOICA-nın “Share your CIAT” qrant müsabiqəsinin qalibi olan bu layihənin müəllifi Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin Liberallaşdırma və investisiyaların cəlb edilməsi şöbəsinin baş mütəxəssisi Mehdi Abdullayevdir.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan İnstitutun İdarə Heyətinin sədri cənab Elmar Allahverdiyev mövzunun əhəmiyyəti və aktuallığını vurğulayıb. KOICA-nın ölkə üzrə direktoru cənab Jong Hyun Moon seminarın təşkil edilməsi ilə bağlı təşəkkürünü bildirib və layihə haqqında qısa məlumat verib.
Sonra Mehdi Abdullayev “Azərbaycanda günəş enerjisinin suvarmada tətbiqi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib və qeyd olunan innovativ tətbiqin texniki, iqtisadi və ekoloji baxımdan üstün cəhətlərini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Seminarın sonunda tədbir iştirakçıları layihə çərçivəsində hazırlanmış nümayiş qurğusunun iş prinsipi və tətbiq sahələri ilə ərazidə yaxından tanış olub.

A seminar on "Application of solar energy in irrigation" was held at the Scientific Research Institute of Vegetable Growing
• Publication date2023-08-03 17:06:00
On August 1, 2023, a seminar was held at the Scientific Research Institute of Vegetable Growing under the Ministry of Agriculture within the framework of the project "Application of solar energy in irrigation" implemented with the financial support of the Korea International Cooperation Agency (KOICA).
It should be noted that the author of this project, the winner of KOICA's "Share your CIAT" grant competition, is Mehdi Abdullayev, chief specialist of the Division of Liberalization in Energy Field and Investment Attraction of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency.
Welcoming the participants of the event, Mr. Elmar Allahverdiyev, Chairman of the Institute Board, emphasized the importance and topicality of the issue.
Mr. Jong Hyun Moon, KOICA Country Director, expressed his thanks for organizing the seminar and gave a brief information about the project.
Then Mehdi Abdullayev made a presentation on "Application of solar energy in irrigation in Azerbaijan" and brought to the attention of the event participants the technical, economic and ecological advantages of this innovative application.
At the end of the seminar, the participants were informed about the working principle and application areas of the demonstration device developed within the scope of the project.