EMTA “Elektroenergetika sahəsində liberal bazar modelinə keçid mərhələləri” mövzusunda təlim keçirib
• Publikasiya tarixi2019-09-20 02:00:00
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin əməkdaşları üçün “Elektroenergetika sahəsində liberal bazar modelinə keçid mərhələləri” adlı təlim keçirilib. Təlimi giriş sözü ilə açan Agentliyin sədri Samir Axundov bildirib ki, liberal bazar modelinə keçid Azərbaycanın energetika sahəsində hazırda aktual mövzulardan biridir.
Daha sonra DNV GL şirkətinin qrup rəhbəri, beynəlxalq ekspert İlka Lewington tərəfindən rəqabətli topdansatış bazarlarının yaranması, elektroenergetikanın bazar modeli, hazırki fəaliyyət mexanizmləri, bazarla fəaliyyət mexanizmləri, hədəf modeli, mərhələlər və hədəflər balansı, enerji alışının səmərəliliyinin artırılması və şəbəkə itkiləri barədə təqdimat olub.
Təlim iştirakçılarına məlumat verilib ki, Azərbaycanın enerji bazarında islahatlar enerji təhlükəsizliyinin daha da möhkəmləndirilməsinə, əhalinin və iqtisadiyyatın elektrik enerjisi ilə etibarlı təminatına, enerji resurslarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə, elektroenergetika sahəsinin iqtisadi və texniki səmərəliliyinin yüksəldilməsinə, müasir texnologiyaların və innovasiyaların tətbiqinə, subsidiyalaşdırmanın aradan qaldırılması və dövlət büdcəsinin yükünün azaldılmasına, özəl, o cümlədən xarici investisiyalar üçün əlverişli şəraitin yaranmasına, elektroenergetika sahəsində yeni biznes sahələrinin və iş yerlərinin yaradılmasına və kadr potensialının gücləndirilməsinə imkan verəcəkdir.
DNV GL şirkətinin müvafiq sahə üzrə qrup rəhbərinin müavini, beynəlxalq ekspert Aleksandr Roqozin Ukrayna enerji bazarı və ordakı təcrübədən, o cümlədən topdansatış bazarının üstünlükləri və çatışmazlıqları, həmçinin ikitərəfli müqavilələr bazarına dair təlim iştirakçılarına  geniş məlumat təqdim edib.
DNV GL şirkətinin daha bir beynəlxalq eksperti Christian Hewicker isə Rumıniya, İspaniya, Cənubi Koreya enerji bazarı modellərini əhatə edən təqdimatlarla çıxış edib. O, adıçəkilən və bir sıra digər Avropa ölkələrinin enerji bazarlarında rəqabətin fokus və əsas modellərindən danışıb, enerji bazarının liberallaşmasının əsas mexanizmlərini təlim iştirakçılarına izah edib.
2 gün davam edən təlimdə interaktiv müzakirələr aparılıb və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

AERA conducted a training on "Stages of transition to a liberal market model in the field of electricity."
• Publication date2019-09-20 02:00:00
Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) conducted a training for agency staff on “Stages of Transition to the Model of a Liberal Market in the Electricity Industry”. Opening the training AERA Chairman of the Board Samir Akhundov noted that transition to a liberal market model is one of the pressing issues in the energy sector of Azerbaijan.
Then head of the DNV GL group, international expert Ilka Levington made a presentation on the emergence of competitive wholesale markets, the electricity market model, current mechanisms, market mechanisms, target model, phase balance and goals, energy efficiency improvements and network losses.
The participants were informed that the reforms in the energy market of Azerbaijan will further strengthen energy security, ensure reliable supply of electricity to the population and economy, ensure efficient use of energy resources, increase economic and technical efficiency of the electricity sector, apply modern technologies and innovations, eliminate subsidies and reduce the burden on the state budget, create favorable conditions for private and foreign investment, create new businesses and jobs in the electricity sector, and strengthen human resources.
Alexander Rogozin, DNV GL's Deputy Head of Relevant Group, an international expert, briefed the participants on the Ukrainian energy market and its experience, including the advantages and disadvantages of the wholesale market, as well as the bilateral contract market.
Christian Hewicker, another international expert from DNV GL, made presentations on the energy market models in Romania, Spain and South Korea. He spoke about the focus and basic models of competition in the energy markets of these and a number of other European countries, and explained to the participants the main mechanisms of energy market liberalization.
During the two-day training, interactive discussions were held and answers were given to questions of interest to the participants.