EMTA İdarə Heyətinin sədri Latviyanın Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
1 noyabr 2019-cu il tarixdə Azərbaycan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov Latviyanın Azərbaycandakı səfiri cənab Dainis Garançsı qəbul edib.
Görüş zamanı cənab Axundov qonağa yeni yaranmış Agentliyin tarixi barədə qısa məlumat verib, onun tənzimləyici və təftiş funksiyalarından söz açıb, həmçinin ölkənin enerji sənayesi haqqında danışıb. O, aparılan islahatlar barədə danışarkən, Agentliyin yaranmasının bu islahatların bir hissəsi olduğunu qeyd edib.
Eyni zamanda, cənab Axundov səfirə Azərbaycanın qaz, istilik və elektrik enerjisi sektoru haqqında ətraflı məlumat verib. Agentliyə tənzimləyici funksiyanın həvalə edildiyini vurğulayan Samir Axundov, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının maliyyə dəstəyi ilə “Tənzimləyici haqqında” qanun layihəsinin hazırlandığını sözlərinə əlavə edib.
Potensialın artırılması və institusional islahatlara gəlincə, İdarə Heyətinin sədri Agentlik mütəxəssislərinin mütəmadi olaraq yerli və beynəlxalq seminarlara qatıldıqlarını, həmçinin müxtəlif ölkələrə təcrübə xarakterli səfərlər etdiklərini qeyd edib.
Görüşdə EMTA tərəfindən istilik, bərpa olunan enerji, xüsusilə bu sahədə keçirilməsi gözlənilən hərraclara dair fəaliyyətlərə də diqqət ayrılıb. Tərəflər iki ölkə arasında enerji tənzimlənməsi sahəsində tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi perspektivlərinə dair fikirlərini bölüşüblər. Xüsusilə Latviya tənzimləyicisinin təftiş sahəsindəki təcrübəsinin öyrənilməsi və gələcəkdə Tənzimləyici ilə Tvinninq layihəsinin icrasına dair məsələlər müzakirə olunub. Sonda cənab səfir EMTA-nın tənzimləmə sahəsində Tvinninq layihəsinə qoşulması və Latviya tənzimləyicisi ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələlərinə öz dəstəyini ifadə edib.

Chairman of the Board of AERA met with the Ambassador of Latvia to Azerbaijan
On 1 November, Mr. Samir Akhundov, the Chairman of the Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency, met with Ambassador of Latvia to Azerbaijan Mr. Dainis Garanchs.
During the meeting, the Chairman of the Board, Mr. Samir Akhundov gave a brief overview about the history of newly established Agency, its regulatory and inspection roles, as well as an overview of the energy industry of the country.  He touched upon the ongoing reforms and stressed that the establishment of the Agency is a part of the reforms.
Regarding capacity building and institutional improvements, the Chairman noted that the Agency’s specialists regularly participate in the local and international workshops, seminars, as well as make study visits to different countries.
The meeting also focused on the activities of AERA in the sphere of heating, renewables, especially upcoming auctions on renewables.  The sides exchanged views on the prospects for the development of cooperation between the two countries in the fields of energy regulation, especially learning the Latvian Regulatory Agency’s experience in the inspection sphere, as well as initiating the Twinning project with the Regulator in the future.  At the end of the meeting, the Ambassador expressed his support in the issue of assisting AERA in the joining of the Twinning project in the sphere of regulation and strengthening cooperation with the Latvian Regulatory Agency.