EMTA-nın baş ofisində alman iş adamlarından ibarət nümayəndə heyəti ilə görüş olub
16 avqust 2019-cu il tarixdə Almaniyanın Reynland-Pfalts federal torpağının İqtisadi Məsələlər, Nəqliyyat, Kənd Təsərrüfatı və Üzümçülük Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda işgüzar səfərdə olan alman iş adamlarından ibarət nümayəndə heyəti Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyində (EMTA) olub. Agentliyin baş ofisində təşkil edilən görüşdə qonaqları EMTA İdarə Heyətinin sədri  Samir Axundov qəbul edib.
Qonaqları salamlayan cənab Axundov onlara yeni yaradılmış Agentliyin fəaliyyət istiqamətlərindən söhbət açıb, qısa müddət ərzində əldə edilmiş nailiyyətlərdən, xüsusilə müvafiq qanunvericiliyin yenilənməsi sahəsində görülən işlərdən bəhs edib. Yeni yaranmaqda olan enerji bazarının xüsusiyyətlərindən danışarkən cənab Samir Axundov alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrinin əhəmiyyətini, ölkənin energetika sahəsinə xarici investorların cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Alman nümayəndə heyətinin rəhbəri cənab Frans Zays Reynland-Pfalts federal torpağının İqtisadi Məsələlər, Nəqliyyat, Kənd Təsərrüfatı və Üzümçülük Nazirliyi adından EMTA İdarə Heyətinin sədrinə öz təşəkkürünü bildirib. Almaniyanın fərqli sahələrdə, həmçinin, energetika sahəsindəki təcrübələrindən söz açan qonaq geniş məlumatla çıxış edib. Görüşdə müxtəlif şirkətlərin təmsilçiləri ilə fikir mübadiləsi aparılıb. Neft-qaz sənayesi və ictimai inşaat infrastrukturu sahələrində xidmət təminatı, unikal patentli kompleks həllər və digər sahələrdəki alman təcrübəsindən nümunələr gətirilib. Qarşılıqlı fikir mübadiləsi şəraitində keçən görüş əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi barədə razılaşmanın əldə edilməsi ilə başa çatıb.

• Publication date2019-08-16 17:56:00
The German business delegaton led by the Ministry of Economics, Transportation, Agriculture and Viticulture of the Rheinland-Pfalz bundesland visited the Azerbaijan Energy Regulatory Agency(AERA) headquarters in the frame of its business trip to Azerbaijan. On the 16th of August the guests met with the AERA Chairman of the Board of Directors Mr. Samir Akhundov.
After greetings, Mr. Akhundov told about the fields of activity of the newly-established Agency, achievements reached within a short period of time, as well as draft laws and amendments expected to enter into force. While talking about features of the newly-formed energy market, Mr. Akhundov emphasized the necessity of the alternative and renewable energy sources and involvment of foreign investors in the energy field.
The head of German delegation Mr. Franz Seiβ thanked to the AERA Chairman of the Board on behalf of the Ministry of Economics, Transportation, Agriculture and Viticulture of Rheinland-Pfalz. He presented the detailed information on the German experience in different areas, as well as energy field. During the meeting, representatives of the various German companies shared their best practices with the Azerbaijani counterparts. They provided German samples on activities in the fields of oil industry, construction infrastructure, complex solutions of unique patents etc. The meeting based on the mutual experience sharing was wrapped up by making decision to strengthen bilateral relations.