Azərbaycan-Fransa dövlət və özəl sektoru arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə Azərbaycanın Energetika Nazirliyi ilə Fransa Sahibkarlar Təşkilatı (MEDEF) arasında onlayn görüş keçirilib. Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov və “MEDEF İnternational”ın İcraçı direktoru Filip Qotienin rəhbərliyi və 20-dən çox şirkətin iştirakı ilə keçirilən videokonfransa, həmçinin Azərbaycanın Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev və Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qros da qatılıb.
Onlayn görüşdə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini Rövşən İsmayılov da iştirak edib.
“Abşeron” layihəsini enerji sahəsində Azərbaycan-Fransa əməkdaşlığının töhfəsi kimi qiymətləndirən nazir müavini ölkəmizin enerji sektorunun müasir mərhələdə inkişafına dair məlumatları diqqətə çatdırıb. Bərpa olunan enerji, elektroenergetika və enerji səmərəliliyi sahəsində görülən işlərdən, hazırlanmış yeni qanunvericilik bazası və 2030-cu ilə kimi qarşıya qoyulmuş hədəflərdən bəhs edilib. Bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq üçün böyük potensialın olduğu qeyd edilib.
Sonra “Azərbaycanda enerji sahəsinə investisiya imkanları” adlı təqdimat nümayiş etdirilib və iş adamlarının sualları cavablandırılıb.

Deputy Chairman of AERA participated in online meeting between the Ministry of Energy and the Organization of French Entrepreneurs (MEDEF)
• Publication date2020-09-22 16:23:00
A meeting was held between the Ministry of Energy of Azerbaijan and the French Organization of Entrepreneurs (MEDEF) to expand cooperation in the field of energy between the public and private sectors of Azerbaijan and France. The videoconference chaired by Deputy Energy Minister Elnur Soltanov and General Director of MEDEF International Philippe Gaultier, which was attended by more than 20 companies, was also attended by Azerbaijani Ambassador to France Rahman Mustafayev and French Ambassador to Azerbaijan Zachary Gross.
Rovshan Ismailov, Deputy Chairman of the Board of the Energy Regulatory Agency, also took part in the online meeting.
Assessing the Absheron project as a contribution to the Azerbaijani-French cooperation in the field of energy, the Deputy Minister drew attention to information on the current stage of development of the country's energy sector.
They talked about the work done in the field of renewable energy, energy and energy efficiency, the new legislative framework and the goals set until 2030. It was noted that there is great potential for cooperation in the field of renewable energy.
Then the presentation “Investment Opportunities in the Energy Sector of Azerbaijan” was shown and answers were given to the questions of businessmen.