EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Enerji Birliyi Tənzimləyicilərinin İdarə Heyətinin Afina görüşündə iştirak edib
• Publikasiya tarixi2019-12-04 19:53:00
Yunanıstanın paytaxtı Afina şəhərində Enerji Birliyi Tənzimləyicilərinin İdarə Heyətinin (ECRB) 44-cü görüşü baş tutub. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA)  İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov iştirak edib. Cənab Axundov Azərbaycan Respublikasında enerji tənzimlənməsinin cari vəziyyəti ilə bağlı məruzə ilə çıxış edib.
İclas zamanı ECRB-nin daxili prosedur qaydalarına dəyişikliklər müzakirəyə çıxarılaraq qəbul edilib, 2020-2021-ci illəri əhatə edən dövr üçün ECRB prezidentliyinə namizədlər barədə təqdimatlar keçirilib, Enerji Tənzimləyicilərinin Əməkdaşlığı Agentliyi (ACER) platformu çərçivəsində yeniliklər barədə çıxış olub. Daha sonra ECRB üzvləri Enerji Birliyi Tənzimləyicilərinin İdarə Heyətinin son görüşündən sonrakı dəyişikliklər barədə danışıblar, 2019-cu il üzrə ECRB pərakəndə satış bazarı hesabatı təqdim edilib.
Elektrik enerjisi və təbii qaza həsr edilmiş iki ayrı sessiya zamanı müvafiq hesabatlar dinlənilib, aparılmış sorğuların nəticələri elan edilib, topdansatış bazarı, həmçinin ötürücü və paylayıcı sistem koordinatorunun təhlili aparılıb, bu sahələrdə 2020-ci il üzrə iş proqramları qəbul edilib, növbəti il üçün Topdansatış Enerji Bazarının Bütövlüyünün və Şəffaqlığının Tənzimlənməsi (REMIT) məruzəsi təqdim edilib.
Sonda GASREG Misir tənzimləyicisinin Enerji Birliyi Tənzimləyicilərinin İdarə Heyətinin fəaliyyətinə qatılmaq üçün etdiyi müraciət müzakirəyə çıxarılıb. ECRB illik yekun hesabatı və 2020-ci il üzrə iş proqramı qəbul edildikdən sonra Enerji Birliyi Tənzimləyicilərinin İdarə Heyətinin 44-cü görüşü başa çatıb.

AERA Chairman of the Board participated in the meeting of the ECRB Executive Board in Athens
The 44th meeting of the Energy Community Regulatory Board (ECRB) took place in Athens. The Chairman of the Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) Mr. Samir Akhundov participated in the meeting. Mr. Akhundov gave a speech related to the current situation in energy regulating in the Republic of Azerbaijan.
During the meeting participants discussed and accepted amendments to the rules of internal procedure, familiarized with presentations on candidates to the presidency of the ECRB for the 2020-2021 period, and listened to the speech on novelties in the framework of the ACER platform. Then, ECRB members talked about changes after the last ECRB meeting. The ECRB retail market report for 2019 was presented, as well.
There were two separate sessions dedicated to the electricity and natural gas issues. During those sessions relevant reports were presented, outcomes of inquiries were announced, the wholesale market as well as transmission and distribution system coordinators were analyzed. Working programs in these fields for 2020 were also accepted, the REMIT report for the next year was presented.
At the end of the meeting, members discussed the application of the GASREG Egypt regulator for joining the ECRB activities. Besides that, the ECRB annual report was presented, members also accepted the 2020 working program.