AERA-nın İdarə Heyətinin sədri “Naxçıvan - Yaşıl Enerji Zonası” beynəlxalq konfransında çıxış edib
Bu gün Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (AERA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov “Naxçıvan - Yaşıl Enerji Zonası” beynəlxalq konfransı çərçivəsində “Naxçıvanın yaşıl enerji potensialının Türkiyəyə və Avropa bazarlarına ixrac imkanları” mövzusunda keçirilən sessiyada çıxış edib.
Çıxışında Naxçıvanın zəngin yaşıl enerji potensialına malik olduğunu vurğulayan Samir Axundov elektrik stansiyalarının ümumi qoyuluş gücündə bərpaolunan enerji mənbələrinin payının ildən-ilə artdığını qeyd edib. O, həmçinin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin və yaşıl enerji ilə bağlı imzalanan anlaşmaların əhəmiyyətindən söz açıb.
Əlavə olaraq S. Axundov bildirib ki, Azərbaycan–Türkiyə–Avropa elektrik dəhlizi layihəsi çərçivəsində Türkiyəyə elektrik verilişi xəttinin çəkilməsi, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasının enerji sisteminin Avropa Elektrik Ötürmə Sistemləri Operatorları Assosiasiyasının (ENTSO-E) şəbəkəsinə qoşulması yönündə icra olunan tədbirlər elektrik enerjisi istehsalı və ixracı potensialını artırmaqla bölgənin beynəlxalq əməkdaşlıq məkanı­na çevrilməsi üçün yeni imkanlar yaradır.

• Publication date2023-09-29 18:45:00
Today, Samir Akhundov, Chairman of the Board of Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), spoke at the session on "Nakhchivan's green energy potential export opportunities to Turkey and European markets" within the "Nakhchivan - Green Energy Zone" international conference.
Samir Akhundov noted that the share of renewable energy sources in the total installed capacity of power plants is increasing year by year, emphasizing that Nakhchivan has a rich green energy potential. He also spoke about the importance of the measures implemented within the framework of the "State Program for the socio-economic development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023-2027" and the agreements signed on green energy.
In addition, S. Akhundov said that within the Azerbaijan-Turkey-Europe electricity corridor project, the measures were implemented in the direction of the construction of the electricity transmission line to Turkey, as well as the connection of the energy system of the Nakhchivan Autonomous Republic to the network of the European Network of Transmission System Operators for Electricity (ENTSO-E) and by increasing its export potential, it creates new opportunities for the region to become a place of international cooperation.