EMTA nümayəndə heyəti Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyası üzvlərinin Skopyedəki görüşündə iştirak edib
• Publikasiya tarixi2019-04-16 02:00:00
Aprelin 15-16-da Şimali Makedoniyanın paytaxtı Skopye şəhərində Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasının (ERRA) tam və assosiativ üzvlərinin nümayəndələrinin görüşü baş tutub. Tədbirdə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundovun başçılığı ilə Azərbaycan nümayəndə heyəti də iştirak edib. İkigünlük tədbirin ilk günündə ERRA Tarif Komitəsinin, ERRA Lisenziyalaşdırma və Rəqabət Komitəsinin, həmçinin ERRA Baş Assambleyasının iclasları keçirilib. Görüşlərə EMTA-nın müvafiq sahələr üzrə ekspertləri də qatılıblar.
Komitələrin iclasları zamanı 2019-2020-ci illəri əhatə edən iş planı təqdim edilib, tariflərdə baş vermiş dəyişikliklərin və digər aktual məsələlərin müzakirə edildiyi dəyirmi masalar təşkil olunub, bərpa olunan enerji üçün dəstək sxemlərinin hazırlanması və tətbiqi məsələləri, pərakəndə satış bazarlarının funksionallığı və lisenziyalaşdırmada yeni meyarlar müzakirə edilib.
ERRA Baş Assambleyasının iclasında üzvlük, maliyyələşdirmə və büdcə məsələləri, ERRA Nizamnaməsinə edilən dəyişikliklər, eləcə də digər inzibati məsələlər müzakirə edilərək müvafiq qərarlar qəbul edilib və səsə qoyulub.
Növbəti gün EMTA İdarə Heyətinin sədri Samir Axundovun iştirakı ilə ERRA üzvü olan qurumların rəhbərlərinin görüşü keçirilib. Görüşdə ötürücü sistem operatoru üzrə müqayisəli araşdırma, tətbiq edilməsi nəzərdə tutulan yeni modellərin öyrənilməsi, enerji tənzimləyiciləri üçün kommunikasiya üzrə ən yaxşı təcrübələrin, həmçinin ERRA üzvü olan qurumların koordinasiyası layihələrinin nəticələri kimi müxtəlif təqdimatlar keçirilmiş, iştirakçılar arasında intensiv müzakirələr aparılıb.
ERRA üzvü olan tənzimləyici qurumların sədrləri, prezidentləri və komissarlarının ənənəvi görüşü 2009-cu ildən etibarən, ildə iki dəfə olmaqla keçirilir. Mütəmadi toplantılar üzv qurumların üzləşdikləri ən əsas çətinliklərin qarşılıqlı müzakirəsi məqsədilə təşkil edilir. Bu qeyri-formal görüşlərin iştirakçıları üzv ölkələrdə elektrik enerjisi və qaz təchizatı sahəsində son dəyişikliklər və gözləntilər haqqında məlumatları bir-biri ilə bölüşmək üçün gözəl fürsət əldə edirlər.

The full and associative members’ representatives of Energy Regulators Regional Association (ERRA) met in capital city of North Macedonia – Skopje.
The delegation led by the Chairman of the Board of Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) Samir Akhundov attended the event. The meetings of the ERRA Tariff Committee and ERRA Licensing/Competition Committee as well as ERRA General Assembly were held on the first day of a two-day event on 15th – 16th April. Also these meetings were attended by the delegation members - AERA experts representing the relevant fields.
In the course of the committee meetings the work plan for 2019-2020 was introduced, tariff changes and other actual issues, development and implementation of the support schemes for promotion of renewable energy, retail markets functionality and new licensing benchmarks were discussed within the roundtable meetings.
During the General Assembly meeting the membership, financing and budget issues, changes to ERRA charter as well as other administrative issues were discussed, relevant decisions were taken and proceeded to voting.
Next day the Chairman of the Board of AERA Samir Akhundov attended the ERRA Chairmen Meeting. During the meeting different showcases on benchmarking study on TSO/DSO, applicable new models, best communication practices for the energy regulatory commissions as well as lessons learned concerning ERRA-members’ coordination projects were presented and intensively discussed.
The meeting of chairmen, presidents and commissioners is traditionally held twice a year since 2009. The regular meetings are arranged for the bilateral discussions of the key challenges the member organizations are facing. The participants of these informal meetings gain an opportunity to share information and details on recent changes and expectations in the electricity and gas fields in the member countries..JPG)