Yanvarın 29-da Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) nümayəndələri arasında onlayn görüş keçirilib. Görüş AYİB-ın həyata keçirdiyi “Azərbaycan Respublikasında yeni yaradılmış Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dəstək” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Görüşdə EMTA-in İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov, AYİB-in London ofisində layihə üzrə baş məsləhətçisi Vesselina Haralampieva, enerji məsələləri üzrə baş iqtisadçısı Cuzeppe Qrimaldi və qurumun digər nümayəndələri, həmçinin DNV GL şirkətinin aparıcı məsləhətçisi və layihə rəhbəri Konstantin Petrov və digər məsləhətçilər iştirak ediblər.
Görüşü giriş sözü ilə açan Samir Axundov görüş iştirakçılarına layihənin ikinci mərhələsinin gedişatından danışıb və bu mərhələdə görülmüş işlərə toxunub. O, AYİB tərəfini “Energetika və kommunal xidmətlər sahələrində tənzimləyici haqqında” Qanun layihəsinin aidiyyəti təşkilatlarla razılşadırılmasına dair aparılan işlər barədə məlumatlandırıb.
İdarə Heyətinin sədri layihə çərçivəsində görülən işlər barədə məlumat verib və bildirib ki, ötən müddət ərzində normativ hüquqi sənədlərin hazırlanması üzrə yaradılmış beş işçi qrup tərəfindən intensiv və məhsuldar işlər aparılıb.
Layihənin digər istiqamətinə gəldikdə isə, o qeyd edib ki, EMTA əməkdaşlarının bilik və bacarıqlarının artırılması, potensialının gücləndirilməsi istiqamətində 2 pilot mövzü seçilib, həmin mövzularda bir sıra görüş və müzakirələr təşkil edilib. Keçirilmiş görüşlərin nəticələrini yüksək qiymətləndirən Samir Axundov, növbəti mərhələdə AYİB tərəfi ilə birlikdə digər mövzuların seçilməsi istiqamətində müzakirələrin aparılacağını da diqqətə çatdırıb.

AERA held an online meeting within the framework of the EBRD-supported project
Representatives of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) held an online meeting within the framework of the EBRD’s "Technical Support to the newly established Azerbaijan Energy Regulatory Agency" project on January 29.
Chairman of the board of the AERA Samir Akhundov, EBRD's London office chief project adviser Vesselina Haralampieva, the chief energy economist Giuseppe Grimaldi, as well as DNV GL lead consultant and project manager Konstantin Petrov and other consultants joined the meeting to discuss the second phase of the project.
Samir Akhundov informed participants about the progress of the second phase of the project and touched upon the work done at this stage. He pointed out that the effective cooperation within the project’s team members helps to coordinate the work on the draft law "On regulators in the field of energy and utilities" with the relevant government bodies.
He indicated that since the beginning of the second phase, the five working groups were created to prepare normative legal acts have been carried out an intensive and productive work/
As for the other direction of the project, he noted that two pilot topics were selected to increase the knowledge and skills of AERA employees, to strengthen their capacity, and several meetings and discussions were organized on these topics.
Highly appreciating the results of the meetings, Akhundov said that at the next stage of discussions will be held with the EBRD on the selection of other topics.