AYİB-in dəstəyi ilə “Bərpaolunan enerji mənbələri” mövzusunda seminar keçirilib
Bakıda “Bərpaolunan enerji mənbələri” mövzusunda Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin ekspertləri üçün seminar keçirilib.Tədbir Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının dəstəyi ilə “Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dəstək” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Seminarı giriş sözü ilə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov açıb. O, “Azərbaycan Respublikasının energetika sektorunda islahatların sürətləndirilməsi haqqında“  Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 29 may tarixli 1209 nömrəli Sərəncamının əhəmiyyətindən bəhs edərək ondan irəli gələn tapşırıqların icrasına dair məlumat verib.
Daha sonra DNV GL şirkətinin məsləhətçisi İlka Levinqton müvafiq sahələrdə islahatların aparılması ilə bağlı təkliflərin hazırlanması prosesindən məmnun qaldığını söylədi. Xanım Levinqton və EMTA İdarə Heyətinin sədri  “Azərbaycanda bərpaolunan enerjiyə dair hüquqi çərçivə – xülasə” adlı mövzuda danışıblar
İlka Levinqton “Bərpaolunan enerji sahəsində tənzimləyicinin roluna giriş” adlı təqdimatla çıxış edib. O, bərpaolunan enerji mənbələrini (BOEM) təmin edən hüquqi çərçivənin mahiyyəti, həmçinin tənzimləyicinin vəzifələri barədə seminar iştirakçılarına məlumat verib. Xanım Levinqton bildirib ki, tənzimləyicinin vəzifələri dəstək sisteminin/səviyyəsinin müəyyən edilməsi və ya təmin edilməsi, dəstək sisteminin maliyyələşdirilməsi, sistemə və bazara inteqrasiya üçün şəraitin təmin edilməsi, habelə kiçikmiqyaslı bərpaolunan enerji təchizatı üçün şəraitin təmin edilməsindən ibarətdir. Bərpaolunan enerji sahəsində hərraclara dəstək mexanizmi adlı təqdimatla AYİB-in London ofisinin nümayəndəsi xanım İzabel Blanko çıxış edib. Mövzunun davamı olaraq, baş ofisi Braziliyada yerləşən Synergy şirkətinin nümayəndəsi Arpan Nalvaya iştirakçılara şirkətin müxtəlif ölkələrdə keçirdiyi uğurlu hərraclar barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra DNV GL şirkətinin məsləhətçisi Kristian Heviker sistemə inteqrasiya üçün şəraitin yaradılması, irimiqyaslı obyektlər haqqında təqdimatla çıxış edib.  Seminar zamanı bərpaolunan enerji mənbələrinə aid problemlərin müəyyən edilməsi tapşırığı üzrə interaktiv və qrup şəklində müzakirələr olub. Seminar iştirakçıları kiçikmiqyaslı bərpaolunan enerji obyektləri və bazara inteqrasiya üçün şəraitin yaradılması haqqında təqdimatları dinləyiblər.
DNV GL şirkətinin məsləhətçilər Tim Menner və İlka Levinqton dəstək sistemləri və tənzimləyicinin rolu – ümumi və beynəlxalq nümunələr mövzusuna toxunublar.  “Azərbaycanda bərpaolunan enerjiyə dair hərracların keçirilməsinə dəstək” layihəsi üzrə Məsləhətçi şirkətin nümayəndəsi çıxış edib.

A seminar on “Renewable Energy Sources” organised for experts from Azerbaijan Energy Regulatory Agency took place in Baku. The seminar was organised within the framework of the Azerbaijan EBRD Regulator project. It was aimed at providing an overview of the emerging renewable energy framework in Azerbaijan and the introduction to the role of the Regulator in renewable energy. The workshop was opened by Mr. Samir Akhundov, Chairman of the Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) who underlined the importance of the Presidential Order No. 1209 of May 29, 2019 "On Acceleration of Reforms in the Energy Sector of the Republic of Azerbaijan"
Ms. Ilka Lewington, DNV GL consultant and Chairman of the Board of the AERA, gave an overview of “Legal Framework for Renewable Energy in Azerbaijan”. Speaking about the ongoing proposal preparation process for reform in the renewable energy sector, Ms. Lewington described it as an impressive step forward.
Ms. Ilka Lewington gave a presentation on “Introduction to the role of the Regulator in renewable energy” and talked about ensuring conditions for integration into the system such as large scale facilities. Touching the responsibilities of the regulator, she explained that the Regulator identifies or maintains the support system/level, maintains the support system, provides conditions for integration into the system and market, as well as provides conditions for small-scale renewable energy supply.
Ms. Isabel Blanco, the representative of the EBRD's London office, made a presentation on “The trend in support mechanisms: The case for auctions”.
Mr. Arpan Nalva, a representative of Synergy, headquartered in Brazil, informed the participants about the successful auction projects of the company organised in various countries.
Then Christian Hewicker, consultant of DNV GL, gave information about the creation of conditions for integration into the system, about large-scale facilities. During the workshop there were interactive and group discussions on the task of identifying renewable energy problems. The workshop participants also listened to presentations on small-scale renewable energy facilities and the creation of conditions for market integration. DNV GL consultants Tim Menner and Ilka Lewington informed participants about the role of support systems and regulators, by giving examples of international experience.