Fevralın 24-25-də Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyində Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə həyata keçirilən “Yeni Yaradılmış Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dəstək” layihəsinin ikinci mərhələsinin başlanmasına dair ilk görüş olub. Görüşdə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov, İdarə Heyətinin sədr müavini Rövşən İsmayılov, EMTA-nın əməkdaşları və Energetika Nazirliyinin nümayəndələri, AYİB-in enerji məsələləri üzrə analitiki Maksim Meftah, DNV GL şirkətinin məsləhətçisi İlka Levinqton və digər ekspertlər işitirak ediblər. Görüşü giriş sözü ilə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və AYİB-in enerji məsələləri üzrə analitiki Maksim Meftah açıb.
Daha sonra DNV GL şirkətinin məsləhətçisi İlka Levinqton layihə haqqında ümumi məlumat verib. O, layihənin ikinci mərhələsində qarşıya qoyulan məqsədləri, iş istiqamətləri, işçi qrupların tərkibi, iş rejimi və hazırlanacaq sənədlərin təsnifatı məsələlərinə toxunub və bildirib ki, bu mərhələdə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin potensialının gücləndirilməsi sahəsində və “Tənzimləyici haqqında” qanun layihəsi və normativ hüquqi aktlar üzərində işlər davam etdiriləcək. Beynəlxalq ekspertlər, həmçinin, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin mütəxəssislərinə enerji sektoru üzrə lisenziyalar, elektrik enerjisi bazarına nəzarət prosedurları, tənzimlənən müəssisələr arasında mübahisələrin həlli qaydaları, kadr potensialının artırılması və iş yerində təlimlər kimi məsələlərdə texniki və hüquqi yardım göstərəcəklər.
DNV GL şirkətinin məsləhətçisi İlka Levinqton əlavə edib ki, layihə çərçivəsində xarici ölkələrin tənzimləyici qurumlarında çalışan mütəxəssislər Azərbaycana dəvət olunaraq, bir neçə ay müddətində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi ilə öz təcrübələrini paylaşacaqlar. İkigünlük görüş işçi qruplar səviyyəsində davam etdirilib.
Qeyd edək ki, 2020-ci ilin fevralında AYİB-in dəstəyi ilə həyata keçirilən “Yeni Yaradılmış Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dəstək” layihəsinin ikinci mərhələsinin başlanmasına dair Energetika Nazirliyi və AYİB arasında razılıq əldə edilib. Layihənin ikinci fazasının icrası üçün DNV GL Energy Advisory GmbH şirkəti cəlb olunub. AYİB-in dəstəyi ilə həyata keçirilən “Yeni Yaradılmış Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dəstək” layihəsinin birinci mərhələsi 2019-cu ilin noyabr ayında bitib.

EBRD-assisted Support for the Functioning of the Energy Regulatory Agency Project to start its second phase
• Publication date2020-02-25 18:00:00
The first meeting in the framework of the 2nd phase of the EBRD-assisted Support for the Functioning of the Energy Regulatory Agency Project took place at the AERA head office on the 24-25th February, 2020. The two-day meeting was held with participation of the AERA Executive Board Chairman Mr. Samir Akhundov, the Deputy Chairman Mr. Rovshan Ismayilov, AERA employees, the representatives of the Ministry of Energy, the EBRD Analyst on energy Mr. Maxim Meftah, the DNV GL Adviser Mrs. Ilka Lewington and other experts. The AERA Executive Board Chairman Mr. Akhundov and the EBRD Analyst on energy Mr. Meftah welcomed the participants with opening remarks.
Then, the DNV GL Adviser Mrs. Lewington provided brief information on the Project. While talking about purposes and objectives of the 2nd phase of the Project, working parties, timeline and documentation Mrs. Lewington said that the Project will focus on the Agency's capacity building, the draft Law ‘On the Regulator’, as well as the regulatory framework. International experts will continue to provide AERA specialists with technical and legal support in licensing in the field of energy, electricity market monitoring procedures, dispute resolution mechanisms between regulating sides, improving human resources potential and trainings.
It should be noted that the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the European Bank for Reconstruction and Development agreed to get started the 2nd phase of the Support for the Functioning of the Energy Regulatory Agency Project in February, 2020. The 2nd phase of the Project will also be implemented by the DNV GL. The 1st phase of the Support for the Functioning of the Energy Regulatory Agency Project was completed in November, 2019.