Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi və Yaşıl Enerji Məşvərət şuraları çərçivəsində “Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Bolqarıstan Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsi üzrə nazirlərin 2-ci iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycanı energetika naziri Pərviz Şahbazov, Gürcüstanı iqtisadiyyat və davamlı inkişaf nazirinin müavini Vaxtanq Tsintsadze, Türkiyəni energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar, Bolqarıstanı isə energetika naziri Jeço Stankov təmsil edib. Görüşdə enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında regionlararası yaşıl enerji infrastrukturunun qurulmasının vacibliyi və Azərbaycanın zəngin bərpa olunan enerji resurslarının nəqli sahəsində geniş əməkdaşlığı təşviq edən layihələrin rolu vurğulanıb. Yeni yaşıl interkonnektorun əhəmiyyəti və layihənin həyata keçirilməsi istiqamətində atılacaq addımlar müzakirə edilib. “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, Gürcüstanın İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf Nazirliyi, Türkiyə Respublikasının Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Bolqarıstan Respublikasının Energetika Nazirliyi arasında yaşıl elektrik enerjisinin ötürülməsi və ticarəti sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Bu gün bu sənədi imzalamaqla, mənbəyi Azərbaycan olan daha bir yaşıl enerji dəhlizinin yaradılmasına başladığımızı elan etmiş oluruq. Azərbaycanın zəngin “yaşıl enerji” potensialı, iddialı layihələri, enerji ixracı infrastrukturunun yaradılması və ölkələrimiz arasında enerji təchizatı üzrə əməkdaşlıq təcrübəsi bu dördtərəfli təşəbbüsün gələcək uğuru üçün möhkəm təməl yaradır. Yaşıl interkonnektorlar vasitəsilə bərpa olunan enerji resurslarının ötürülməsi və ticarəti sahəsində irəliləyişlər əldə edərək dörd ölkə arasında enerji inteqrasiyasını gücləndirəcək və regional enerji təhlükəsizliyinə yeni töhfə verəcəyik.”
Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf nazirinin müavini Vaxtanq Tsintsadze deyib: “Bu gün Azərbaycan, Bolqarıstan, Gürcüstan və Türkiyə Respublikaları arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu transsərhəd elektrik infrastrukturu sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün zəmin yaradır. Birlikdə çalışaraq enerji təhlükəsizliyini yaxşılaşdırmaq, bərpa olunan enerjidən istifadəni artırmaq və növbəti nəsillər üçün daha təmiz və davamlı gələcək yaratmaq istiqamətlərində əhəmiyyətli irəliləyişlər əldə edirik.”
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar deyib: “Bildiyiniz kimi, transsərhəd elektrik enerjisi birləşmələri texniki, iqtisadi və strateji cəhəddən çox vacibdir. Bu təşəbbüs regionumuza enerji təhlükəsizliyinin artırılmasından infrastrukturun daha səmərəli istifadəsinə, eləcə də iqtisadi faydadan dayanıqlılığa kimi bir sıra strateji faydalar gətirəcək. Lakin bu təkcə başlanğıcdır. Gələcəkdə isə icra, tənzimləyici bazanın uyğunlaşdırılması və bazarın sinxronlaşdırılması sahələrində sıx əməkdaşlığa ehtiyacımız olacaq.”
Bolqarıstanın energetika naziri Jeço Stankov deyib: “Enerji sektorunun transformasiyası etibarlı, təmiz və əlverişli enerji təchizatı tələb edən iqtisadi dəyişikliklərin bir hissəsidir. Bunlar ümumi çağırışlardır, lakin güclü və etibarlı əməkdaşlıq və tərəfdaşlıqlara əsaslanan həllər tapmalıyıq. Bu gün Memorandumun imzalanması ilə biz bu istiqamətdə böyük addım atırıq.”
Sənəd dörd ölkə arasında yaşıl elektrik enerjisinin ötürülməsi və ticarəti potensialının artırılması məqsədilə birgə investisiya layihələrinin hazırlanması, elektrik enerjisi infrastrukturunun inkişafı, o cümlədən ENTSO-E sisteminə inteqrasiya prosesi üzrə əməkdaşlığı ehtiva edir.

• Publication date2025-04-04 15:17:00
Within the Southern Gas Corridor and Green Energy Advisoy Council, 2nd Ministerial Meeting on Green Electricity Transmission and Trade Project between Azerbaijan, Türkiye, Georgia and Bulgaria was held in Baku.
Azerbaijan was represented by Energy Minister Parviz Shahbazov, Georgia by Deputy Minister of Economy and Sustainable Development Vakhtang Tsintsadze, Türkiye by Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar, Bulgaria by Minister of Energy Zhecho Stankov. The importance of building an interregional green energy infrastructure in ensuring energy security and the role of projects promoting broad cooperation in the transportation of Azerbaijan's rich renewable energy resources were emphasized at the meeting. The importance of the new green interconnector and the steps to be taken to implement the project were discussed. "Memorandum of Understanding on cooperation in the field of green electricity transmission and trade was signed between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye and the Ministry of Energy of the Republic of Bulgaria."
Energy Minister Parviz Shahbazov said: "By signing this document, we are announcing that we are starting to create another Green Energy Corridor, the source of which is Azerbaijan. Azerbaijan's abundant green energy potential, ambitious projects, proven track record in developing energy export infrastructure, and collaborative energy supply efforts between our countries form the solid foundation for the future success of this quadrilateral initiative. By making progress in the transmission and trade of renewable energy resources through green interconnectors, we will strengthen energy integration between the four countries and make a new contribution to regional energy security.”
Vakhtang Tsintsadze, Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia noted: "The Memorandum of Understanding signed today between the Republic of Azerbaijan, the Republic of Bulgaria, Georgia and the Republic of Türkiye sets the foundation for increased collaboration on cross-border electricity infrastructure. By working together, we are making great progress in improving energy security, increasing the use of renewable energy and creating a cleaner and stronger future for the next generations."
Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye Alparslan Bayraktar told: “As you known very well, cross-border electricity interconnections are crucial -technically, economically, and strategically. This initiative will bring a range of strategic benefits to our region - from improved energy security to better use of infrastructure, and from economic gain to greater sustainability. But it is only the beginning. Moving forward, we will need to cooperate closely on implementation, regulatory harmonization, and market synchronization.“
Minister of Energy of the Republic of Bulgaria Zhecho Stankov said: "Transformation of the energy sector is part of the economic transformation  that requires secure, clean and affordable energy supplies. These are shared challenges, but we need to find tailored solutions based on strong and trusted cooperation and partnerships. And with today's signing of the Memorandum, we are taking a big step in that direction."
The document includes cooperation between the four countries on the development of joint investment projects, the development of electricity infrastructure, as well as the integration process into the ENTSO-E system in order to increase the potential for green electricity transmission and trade.