Azərbaycanda istilik təchizatı sisteminin səmərəliliyinin artırılması mövzusunda görüş olub
Ölkədə istilik təchizatı sisteminin səmərəliliyini artırmaq, istehlakçıların tələbatını etibarlı şəkildə təmin etmək üçün bu sahədə islahatların aparılması ilə bağlı təkliflərin hazırlanması üzrə İşçi Qrupunun növbəti iclası keçirilib. Görüşdə Energetika Nazirinin müavini Samir Vəliyev, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi İdarə Heyətinin sədri Samir Akhundov, “Azəristiliktəchizat” ASC-nin sədr müavini İlham Mirzəliyev, Almaniyanın VPC şirkətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüş çərçivəsində “Azəristiliktəchizat” ASC-nin Kompleks diaqnostika və tövsiyələrə dair aralıq hesabatı təqdim olunub. Təqdimatda istilik təchizat sisteminin vəziyyəti, əsas fəaliyyət göstəriciləri, itkilərin təhlili, istilik enerjisinin uçotu, AİT istilik enerjisi xərcləri, ətraf mühitə təsir, tariflərin təhlili, istilik təchizatı üçün bərpa olunan enerji, diaqnostika - enerji səmərəliliyi, Bakı İES diaqnostika və alternativlərə dair məlumatlar öz əksini tapıb. Almaniyanın VPC şirkətinin ekspertləri tərəfindən təqdim edilən aralıq hesabatın xülasəsi aktiv müzakirə edilib, görüş iştirakçıları ölkədə istilik təchizatı sisteminin səmərələliyini artırmaq, istehlakçıların tələbatının etibarlı şəkildə ödənilməsini təmin etmək üçün bu sahələrdə islahatların aparılması ilə təkliflərin hazırlanmasına dair fikir və mülahizələrini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasının energetika sektorunda islahatların sürətləndirilməsi haqqında“  Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 29 may tarixli 1209 nömrəli Sərəncamından irəli gələn tapşırıqların icrasına dair Tədbirlər Planı”nın bir hissəsi olaraq, ölkədə istilik təchizatı sisteminin səmərəliliyini artırmaq, istehlakçıların tələbatını etibarlı şəkildə ödənilməsini təmin etmək üçün bu sahələrdə islahatların aparılması ilə bağlı təkliflərin hazırlanması üzrə İşçi Qrupu yaradılıb.

Working Party on improvement of the heating supply system in Azerbaijan held another meeting
The Working Party on the elaboration of proposals for reforms to improve the heating supply system and match the needs of consumers gathered for the next meeting. The Deputy Minister of Energy Samir Valiyev, the Chairman of the Board at the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) Samir Akhundov, the Deputy Chairman at the "Azeristiliktajhizat" Open Society Ilham Mirzaliyev and representatives of the Germany-based VPC company were among the participants.
In the framework of the meeting, "Azeristiliktajhizat" OS provided its mid-term report on complete diagnostics and recommendations. Some points including the current state of the heating supply system, data, analysis of losses, registration of heating energy, environmental effects, tariff issues, renewable energy for heating purposes, diagnostics – energy effectiveness and other things were reflected in the report. The participants actively discussed the summary of the mid-term report provided by the VPC company, as well. They shared various thoughts by proposing ideas on the improvement of the heating supply system and matching the demands of consumers.
As a part of the Measurement Plan on implementation of tasks originated from the Executive Order №1209 “On acceleration of reforms in the field of energy in Azerbaijan” dated back to the 29th of May, 2019, and signed by the President of the Republic of Azerbaijan, the relevant Working Party was created to collect proposals for reforms on improvement of the heating supply system and matching the demands of consumers.