Azərbaycanın enerji tənzimləyicisi Enerji Tənzimləyiciləri Regional Assosiasiyasının (ERRA) Baş Assambleyasının onlayn iclasına qatılıb
• Publikasiya tarixi2020-09-17 12:25:00
Sentyabrın 17-də Enerji Tənzimləyiciləri Regional Assosiasiyasının (ERRA) Baş Assambleyasının onlayn iclası keçirilib. İclasda Azərbaycanın Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov iştirak edib.
İclası giriş sözü ilə açan ERRA-nın sədri, Estoniya Rəqabət Təşkilatının baş direktoru Mart Ots iştirakçıları və qonaqları salamlayıb.
Sonra Səudiyyə Ərəbistanı və Macarıstanın tənzimləyici qurumlarının keçmiş rəhbərləri ERRA-nın fəxri üzvləri seçiliblər. İclasda Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Əlcəzair, Şərqi Afrika, Fransanın quruma assosiativ üzvlüyü, Tailandın isə tam üzvlük məsələləri müzakirəyə çıxarılıb və səsvermə yolu ilə bu ölkələrin üzvlükləri təsdiq edilib.
İclas işitirakçılarına ERRA-ya üzvlük haqqı ödəməyən bir neçə ölkənin müvafiq qurumları haqqında məlumat verilib.
Qurumun tənzimləmə üzrə mütəxəssisləri Kristina Kasa və Ardian Berişa 2019-cu ilin mayından 2020-ci ilin avqustunadək ERRA tərəfindən müxtəlif layihələr üzrə görülmüş işlər, keçirilmiş tədbirlər, vebinarlar, podkastlar barədə iştirakçılar qarşısında təqdimatla çıxış ediblər. Daha sonra iclasda ERRA-nın maliyyə hesabatı, büdcəsi, gələn il üçün iş planı müzakirə edilib və məsələlər səsvermə yolu ilə qəbul edilib.
Türkiyə, Qazaxıstan, Latviya, Gürcüstan, Şimali Makedoniya, Estoniya, Avstriya, Albaniya və Macarıstandan namizəd göstərilmiş nümayəndələr qurumun Rəyasət Heyətinə üzv seçiliblər.
Görüşdə ERRA-nın yeni sədr və sədr müavini də seçilib. Gürcüstanın Milli Enerji və Su Təchizatı Tənzimləmə komisssiyasının üzvü Maya Melikidze səs çoxluğu ilə 2 il müddətinə ERRA-nın yeni sədri, Macarıstanın Enerji və Kommunal Tənzimləmə qurumunun xarici əlaqələr üzrə sədr müavini Pal Saqvari isə ERRA-nın sədr müavini vəzifələrinə seçiliblər.  Bundan başqa, səsvermə yolu ilə qurumun maliyyə komitəsinə üzvlər seçilib.
ERRA-nın Baş Assambleyasında, həmçinin, qurumun bir sıra tədbir və seminarlarına ev sahibliyi etmiş ölkələrin tənzimləyici qurumlarının nümayəndələrinə sertifikatlar təqdim edilib.
İclasın sonunda ERRA üzvü olan tənzimləyici qurumların müxtəlif donor layihələrində iştirakları barədə iclas iştirakçılarına ətraflı məlumat verilib.

AERA attends online meeting of General Assembly of Regional Association of Energy Regulators (ERRA)
On September 17, an online meeting of the General Assembly of the Energy Regulators Regional Association (ERRA) took place. The meeting was attended by Chairman of the Board of the Energy Regulatory Agency of Azerbaijan Samir Akhundov.
Opening the meeting, the participants and guests were greeted by the ERRA Chairman, General Director of the Estonian Competition Organization Mart Ots.
The former heads of regulatory bodies of Saudi Arabia and Hungary were then elected as honorary members of ERRA. The meeting discussed the associative membership of the United Arab Emirates, Algeria, East Africa, France and the full membership of Thailand, and also approved the membership of these countries by voting.
Participants were informed about the relevant agencies of several countries that do not pay membership fees to ERRA.
Regulators Christina Casa and Ardian Berisha made a presentation on the work done by ERRA on various projects, events, webinars and podcasts from May 2019 to August 2020. Then the meeting discussed ERRA's financial report, budget, work plan for the next year, and the issues were voted on.
Representatives of Turkey, Kazakhstan, Latvia, Georgia, North Macedonia, Estonia, Austria, Albania and Hungary were elected members of the Presidium of the organization.
The meeting also elected a new chairman and deputy chairman of ERRA. Maya Melikidze, member of the Georgian National Energy and Water Regulatory Commission, was elected as the new chairman of ERRA for a two-year term, and Pal Sagvari, deputy chairman of the Hungarian Energy and Utilities Regulatory Authority, was elected as ERRA deputy chairman. In addition, the members of the financial committee of the organization were elected by voting.
At the ERRA General Assembly, certificates were presented to representatives of regulatory authorities of countries hosting a number of events and seminars of the organization.
At the end of the meeting, the participants were informed in detail about the participation of ERRA member regulatory bodies in various donor projects.
Please note that the Energy Regulatory Agency of Azerbaijan has been an associate member of the Regional Energy Regulators Association (ERRA) since April 2018.