Azərbaycanın Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Türkiyənin Enerji Bazarlarını Tənzimləmə Qurumu (EPDK) arasında əməkdaşlıq Protokolu imzalanıb. Sənəd Azərbaycan və Türkiyə arasında enerji tənizmləmə sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə iki qurum arasında bu gün keçirilmiş onlayn görüş zamanı imzalanıb.
Türkiyə Respublikasının Enerji Bazarlarını Tənzimləmə Qurumunun prezidenti Mustafa Yılmaz, vitse-prezidentlər Hacı Ali Ulutaş, Hamdi Bildirici və qurumun digər rəhbər şəxslərinin iştirakı ilə keçirilən onlayn görüşə Azərbaycan tərəfdən Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin sədri Samir Axundov, sədr müavinləri Rövşən İsmayılov, Ramin Babayev və digər nümayəndələr qatılıblar.
Görüşü giriş sözü ilə açan Türkiyə Enerji Bazarlarını Tənzimləmə Qurumunun prezidenti Mustafa Yılmaz rəhbərlik etdiyi qurumun Türkiyənin enerji bazarında 19 ildir ki, fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Türkiyənin həmişə Azərbaycanı dəstəklədiyini deyən Mustafa Yılmaz, Azərbaycanın enerji tənzimləyicisi ilə əməkdaşlığın hər sahədə inkişaf etdirilməsi və sıx işgüzar əlaqələrin qurulması istiqamətində hərtərəfli dəstəyin veriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov öz növbəsində Türkiyə nümayəndə heyətini salamlayıb, işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunması uğrunda Azərbaycan Ordusunun əks-hücum əməliyyatlarının ilk günündən qardaş Türkiyə Respublikasının Azərbaycana olan dəstəyinə görə türk xalqına təşəkkürünü bildirib.
Samir Axundov enerji təhlükəsizliyinin Azərbaycanın iqtisadi təhlükəsizliyinin ən vacib elementlərindən biri olduğunu vurğulayaraq qeyd edib ki, bundan əvvəl Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Türkiyə Respublikasının Energetika və təbii sərvətlər nazirliyi arasında münasibətlər çox uğurla inkişaf etdirilib.
“Görüşün məqsədi iki qurum arasında əməkdaşlığın təməlini qoymaq və onu hərtərəfli inkişaf etdirmək, həmçinin, energetika və kommunal xidmətlər sahəsi, rəqabətli enerji bazarı, enerji səmərəliliyi sahələri üzrə Türkiyənin təcrübəsi ilə tanış olmaq, eyni zamanda, bu sahədə təcrübə mübadiləsi aparmaqdır. Biz ümid edirik ki, əməkdaşlıq ümumi maraqlara cavab verən prioritetlərin reallaşmasına və enerji tənzimləmə sahəsində islahatların aparılmasına töhfə verəcək“, deyə İdarə Heyətinin sədri qeyd edib.
Əməkdaşlıq Protokolunda elektrik enerjisi və təbii qaz təchizatı sahəsində dayanıqlı tənzimləmə bazasının yaradılması, enerji bazarının inkişafı üçün seminarlar, ikitərəfli görüşlər, təlimlər, mütəxəssis və təcrübə mübadiləsi, regional enerji bazarlarının yaradılması baxımından milli, regional və beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlıq kimi məsələlərin həyata keçirilməsində EMTA və Türkiyə Respublikasının Enerji Bazarlarını Tənzimləmə Qurumu ilə əməkdaşlıq öz əksini tapıb.
Həmçinin, bu sənəddə Türkiyənin Enerji Bazarlarını Tənzimləmə Qurumu ilə enerji tənzimləməsinin inkişafı sahəsində ikitərəfli məsləhətləşmələrin təşviqi və ikitərəfli münasibətlərin daha da genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Görüş zamanı Türkiyənin Enerji Bazarlarını Tənzimləmə Qurumunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Mehmet Kürkçü Türkiyənin enerji tənizmləyicisi haqqında təqdimatla çıxış edib, qurumun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Görüş iştirakçılarına AERA-nın fəaliyyətinə dair məlumat verilib. EMTA-nın Hüquqi təminat və təhlil şöbəsinin müdiri Fariz Şirinovun təqdimatı Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri, tənzimləyici tərəfindən hazırlanmış mühüm qanun layihələrini və normativ aktları, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının dəstəyi ilə həyat keçirilən layihəni, beynəlxalq əməkdaşlıq haqqında məlumatları əhatə edib.

The Azerbaijan Energy Regulatory Agency and the Energy Markets Regulatory Authority of the Republic of Turkey signed a cooperation protocol. The document was signed during an online meeting between Azerbaijan and Turkey today to expand cooperation in the field of energy regulation.
The meeting was attended by the President of the Energy Regulatory Authority of the Republic of Turkey Mustafa Yilmaz, Vice Presidents Haji Ali Ulutas, Hamdi Notichi and other officials of the organization, and Azerbaijan was represented by the Chairman of the Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency Samir Akhundov, Deputy Chairman Rovshan Ismailov, Ramin Babayev as well as other representatives.
Opening the meeting, President of the Turkish Energy Markets Regulatory Authority Mustafa Yilmaz mentioned that the organization has been operating in the Turkish energy market for 19 years. Saying that Turkey has always supported Azerbaijan, Mustafa Yilmaz also mentioned that Azerbaijan will be provided full support to develop cooperation with the energy regulator in all areas and establish close business ties.
On the other hand, the chairman of the board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency Samir Akhundov greeted the Turkish delegation and thanked the Turkish people for the support of the brotherly Republic of Turkey to Azerbaijan from the first day of the Azerbaijani Army's counter-offensive to liberate the occupied lands.
Emphasizing that energy security is one of the most important elements of Azerbaijan's economic security, Samir Akhundov noted that relations between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Turkey have been developed very successfully.
"The purpose of the meeting is to lay the foundation and develop cooperation between the two institutions, as well as to get acquainted with Turkey's experience in the field of energy and utilities, competitive energy market, energy efficiency, as well as an exchange of experience in this field. We hope that the cooperation will contribute to the realization of priorities in the common interest and the implementation of reforms in the field of energy regulation", said the Chairman of the Board.
The protocol on cooperation between the AERA and the Energy Markets Regulatory Authority of the Republic of Turkey reflects the issues of creating a stable regulatory framework for the supply of electricity and natural gas, seminars on the development of the energy market, bilateral relations, training, exchange of specialists and experience, as well as cooperation with national, regional and international organizations in terms of creating regional energy markets.
The document also envisages the promotion of bilateral consultations with the Turkish Energy Markets Regulatory Authority on the development of energy regulation and the further expansion of bilateral relations.
During the meeting, Mehmet Kurkcu, Head of the International Relations Department of the Turkish Energy Markets Regulatory Authority, made a presentation on the Turkish Energy Regulator and gave detailed information about the organization's activities.
The meeting participants were informed about the activities of the AERA.
The presentation of Fariz Shirinov, Head of AERA's Legal Support and Analysis Department, covered the Agency's activities, important draft laws and regulations prepared by the regulator, the project implemented with the support of the European Bank for Reconstruction and Development, and information on international cooperation.