13-15 may 2019-cu il tarixləri arasında Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyası (ERRA) və Kommunal Xidmətlərin Tənzimlənməsi üzrə Milli Assosiasiyanın (NARUC) təşkilatçılığı ilə Budapeştdə Qara dəniz hövzəsi ölkələrinin tənzimləyici orqanlarının təşəbbüs qrupunun (Black Sea Regulatory Initiative) növbəti texniki seminarı keçirilib. ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) sponsorluğu ilə təşkil edilmiş üçgünlük seminarda NARUC ekspertləri, ABŞ və Avropa ölkələrinin tənzimləyici qurumlarının, habelə Qara dəniz hövzəsi ölkələrinin tənzimləyici orqanlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Macarıstan paytaxtında “Əlavə xidmətlər və balanslaşdırma” mövzusunda keçirilən seminarda Qara dəniz hövzəsi ölkələrindən olan iştirakçılar üçün təşkil edilmiş dəyirmi masada qiymətlərin müəyyənləşdirilməsi baxımından vacib olan texniki və detallı məlumatın toplanması sahəsində göstərilən səylərin, həmçinin əlavə xidmətlər və balanslaşdırma üçün xərclərə əsaslanmış qiymətləndirməni müzakirə ediblər. Qeyd edək ki, bu mexanizm bölgədə transmilli xarakter daşıyan addımların atılması və bazarların balanslaşdırılması təşəbbüsünü ehtiva edir.
Ekspertlər qrup tapşırıqlarında iştirak edib, dəyirmi masalardakı təqdimatlara qatılıblar. Nümayəndələr işlənib-hazırlanmış subregional təşəbbüslər haqqında məlumat verib, uğur hekayələrini iştirakçıların diqqətinə çatdırıblar.
Tədbirdə Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasının assosiativ üzvü olan Azərbaycan Respublikası Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin rəsmi nümayəndəsi də iştirak edib.

Black Sea Regulatory Initiative joint workshop to start in Budapest
On the 13th of May, 2019, the next technical workshop of the Black Sea Regulatory Initiative organised by the Energy Regulators Regional Association (ERRA) and the National Association of Regulatory Utility Commissioners (NARUC) started in Budapest.  The NARUC experts and the representatives of European and American regulators, as well as the Black Sea countries joined this three-day workshop funded by the USAID.
During the roundtable for participants from the Black Sea countries arranged in the framework of the workshop named “Additional services and balancing” were discussed efforts for getting technical and detailed information which is urgent in terms of valorisation. The discussion of additional services and valorisation based on expenses for balancing are also being held in the capital of Hungary. It should be noted that this mechanism implies the initiative for taking transnational steps in the region and balancing of the markets.
Experts fulfill group tasks and join the presentations at the roundtables. Participants talk about the subregional initiatives and success stories. The official representative of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) which is an associative member of the ERRA  also attends the events within the frames of the workshop.