Buxarestdə EMTA və Rumıniyanın enerji tənzimləyici qurumunun nümayəndələrinin görüşü olub
Buxarestdə işgüzar səfərdə olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) nümayəndə heyəti Rumıniyanın enerji tənzimləyici qurumunda bir sıra əhəmiyyətli görüşlər keçirib. Rumıniyanın müvafiq qurumu olan Enerji üzrə Milli Tənzimləmə Qurumu (ANRE) nümayəndələri ilə keçirilən görüş zamanı yerli mütəxəssislər EMTA nümayəndələrini maraqlandıran müxtəlif sualları cavablandırıblar.
Rumıniyada enerji tənzimlənməsi sahəsində tətbiq edilən təcrübənin öyrənilməsi məqsədilə təşkil edilmiş görüşdə EMTA ekspertləri rumın enerji tənzimləyicisinin təşkilati strukturu, fəaliyyəti və hesabatlılığı barədəki təqdimatlarla tanış olmuş, müvafiq müzakirələrdə iştirak etmişlər. Görüşdə enerji qurumlarının lisenziyalaşdırılması, tariflərin tətbiqi qaydaları və metodologiyası, topdansatış və pərakəndə satış bazarlarının tənzimlənməsi, həmçinin təminatçıların növləri və fəaliyyət qaydalarına həsr edilmiş müxtəlif sessiyalar keçirilib.
EMTA nümayəndələri bazarın monitorinqi, bazar operatoru, ötürücü və tənzimləyici qurumlar arasındakı səlahiyyət bölgüsü, mübahisələrin həlli və istehlakçıların haqlarının qorunması, bərpa olunan enerji və enerji effektivliyi mövzusundakı fərqli müzakirələrdə aktiv iştirak ediblər.
Xatırladaq ki, səfərin əsas məqsədi Rumıniyanın enerji tənzimlənməsi sahəsindəki təcrübələrinin öyrənilməsi və əldə edilmiş praktiki biliklərin Azərbaycanda tətbiqi mexanizmlərinin təhlilindən ibarətdir.

AERA delegation paid visit to the Romanian energy regulator in Bucharest
The Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) delegation had a number of fruitful meetings in Bucharest while paying visit to the Romanian energy regulator. The Romanian experts answered the questions of their Azerbaijani colleagues during the meeting at the National Regulatory Authority for Energy (ANRE).
At the meeting organised to learn the Romanian practice in energy regulating the AERA experts familiarized with the presentations on structure, activities and accountability of the local regulator. They joined the sessions devoted to the licensing of energy entities, rules and methodology of tariff implementation, regulation of retail and wholesale markets, as well as categories and terms of reference of suppliers.
The AERA delegation also joined different discussions on market monitoring, division of responsibilities between market operator, TSO and regulator, dispute resolutionand consumer protection, renewable energy and energy effectiveness.
It is worth to remind that the visit mainly aims at getting acquainted with Romanian experience in the energy regulation field and analyzing the feasibility of the gained practical knowledge in Azerbaijan.