Aprelin 4-də Bakıda keçirilən Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası nazirlərin 11-ci iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası nazirlərin 3-cü iclası “Nazirlər sessiyası”, “Cənub Qaz Dəhlizi sessiyası: Cənub Qaz Dəhlizinin uğurlu istismarı və inkişafında tərəqqi və növbəti addımlar” və “Yaşıl enerji layihələri və yaşıl enerji dəhlizləri” üzrə 3 plenar sessiya ilə davam edib.
Nazirlər sessiyasında çıxış edən Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, təbii qaz uzun müddət enerji balansının mərkəzi komponenti olaraq dayanıqlı enerji təhlükəsizliyi üçün davamlı investisiyaları zəruri edəcək və bu gün qazla bağlı məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması sabah Avropanın enerji müstəqilliyi üçün həyati əhəmiyyət daşıyır. Nazir deyib ki, Azərbaycan, Avropa İttifaqı (Aİ), enerji şirkətləri, regional maraqlı tərəflər və maliyyə institutları arasında koordinasiyalı və güclü əməkdaşlıqla Cənubi Qaz Dəhlizinin uğurunu yeni bir mərhələyə yüksəltmək mümkündür. Bildirilib ki, enerji təhükəsizliyi üçün diversifikasiyanın alternativi yoxdur və bu gün 12 ölkəni təchiz edən Azərbaycan qazı və Cənub Qaz Dəhlizinin strateji əhəmiyyəti məhz belə bir siyasətə əsaslanır: “Təbii qazla bağlı mövcud məhdudiyyətlərə baxmayaraq, Azərbaycan bu illər ərzində etibarlı enerji təchizatçısı roluna müvafiq tədarük həcmlərinin artırılması və təchizat coğrafiyasının genişləndirilməsi sahəsində mühüm irəliləyişlər əldə etdi. 2021-ci ildə Avropaya 8,2 milyard kubmetr qaz tədarük olunarkən, ötən il bu göstərici 12,9 milyard kubmetrə çatdı ki, bu da 57%-dən çox artım deməkdir. Ötən il Azərbaycandan qaz axınının təxminən 10%-i Gürcüstana, 39%-i Türkiyəyə yönəldiyi halda 51%-i Avropanın payına düşüb. Hazırda CQD üzvü olmayan Avropa ölkələri tərəfindən Azərbaycandan tələb olunan qaz həcmi 14 milyard kubmetrdir. Azərbaycan və Avropa alıcıları arasında uzunmüddətli qaz müqavilələri, Aİ-nin təminatları və maliyyə dəstəyi, Cənubi Qaz Dəhlizinin uğurla genişləndirilməsinin əsas amilləridir və bu, nəticə etibarilə Avropanın daha dayanıqlı enerji təhlükəsizliyini təmin edəcək. Nəql imkanlarının genişləndirilməsi 2030-cu ilin sonuna qədər 2700 MVt gücündə yaşıl enerji stansiyalarının şəbəkəyə qoşulması nəticəsində qənaət olunacaq 1,5 milyard kubmetr təbii qazın ixracı üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb edir.”
Nazir Azərbaycanın Xəzər dənizindəki külək elektrik stansiyalarından və Mərkəzi Asiyadan Avropaya böyük həcmdə “yaşıl enerji” tədarükünə yönəlmiş meqa təşəbbüslərin icrasından da bəhs edib. “Bildirilib ki, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” dəhlizinin texniki-iqtisadi əsaslandırması 2025-ci ilin ortalarına qədər tamamlanacaq və birinci mərhələdə 4 QVt gücündə elektrik enerjisi ixrac ediləcək. “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan” dəhlizinin texniki-iqtisadi əsaslandırmasını Asiya İnkişaf Bankı və Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı maliyyəşdirəcək və tədqiqat işləri bu ilin ikinci rübündə başlayacaq. “Azərbaycan-Türkiyə Yaşıl Enerji Dəhlizi”nin texniki-iqtisadi əsaslandırması iki potensial ixrac marşrutunu araşdırıb və bu gün Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Bolqarıstan arasında yaşıl elektrik enerjisi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun imzalanması ilə daha bir dəhliz üzrə işə başlanacaq.
Türkiyənin energetika və təbii ehtiyatlar naziri Alparslan Bayraktar çıxışında bunları qeyd edib: “Cənub Qaz Dəhlizi regionumuzun enerji təhlükəsizliyində uzunmüddətli və strateji rol oynayır. Bu layihə ölkələrimiz arasında etibarlı tərəfdaşlıq və qarşılıqlı inamın təcəssümüdür. Türkiyə olaraq biz bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsində və enerji təchizatının diversifikasiyasında maraqlıyıq. Bundan əlavə, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Bolqarıstan arasında yaşıl enerji dəhlizinin yaradılması istiqamətində mühüm addımlar atırıq".
ABŞ Dövlət Departamentinin Enerji Ehtiyatları Bürosunun baş məsləhətçisi Erik Ceykobs çıxışında deyib: “Birləşmiş Ştatlar Azərbaycanla münasibətlərinə böyük əhəmiyyət verir. Cənub Qaz Dəhlizi ortaq maraqlara əsaslanan uğurlu ikitərəfli tərəfdaşlığımızın təməlini təşkil edir. Bu gün, ixtiraçılıq və ambisiyanın nümunəsi olan Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin qeyd olunmasında iştirak etmək bizim üçün böyük qürur mənbəyidir. Prezident Tramp ABŞ-ın enerji bolluğunu Amerikanın rifahının təməli kimi qəbul edib. Birləşmiş Ştatlar öz müttəfiqləri və tərəfdaşları ilə birlikdə hər bir ölkənin öz resurslarından istifadə edərək inkişafa nail olmaq hüququnu təmin etmək üçün əməkdaşlıq etməyə hazırdır.”
Bolqarıstanın energetika naziri Jeço Stankov çıxışında qeyd edib: “Bolqarıstan qaz infrastrukturunun inkişafı istiqamətində ardıcıl siyasət yürüdür. Bu siyasət milli və Avropa hədəfləri çərçivəsində qarşılıqlı əlaqələndirilmiş və vahid ümumavropa qaz bazarının formalaşdırılması, etibarlı və şaxələndirilmiş təchizatın təmin olunması məqsədlərinə xidmət edir. Biz Cənub Qaz Dəhlizi çərçivəsində tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsinə sadiqliyimizi təsdiq edirik.”
Rumıniyanın energetika naziri Sebastian-İoan Burduja bildirib: “Rumıniya Avropanın enerji təhlükəsizliyi baxımından strateji əhəmiyyət daşıyan Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi mövqeyinə sadiqdir. Dəhlizin Cənub-Şərqi Avropa və Balkanlar istiqamətində genişləndirilməsi region üçün etibarlı, proqnozlaşdırıla bilən və rəqabətədavamlı enerji təchizatını təmin etmək baxımından mühüm addımdır. Bakıda keçirilən nazirlər görüşü ortaq məqsədi paylaşan tərəfdaşlar arasında dialoq, əməkdaşlıq və koordinasiyalı fəaliyyət üçün mühüm platformadır”.
Sloveniyanın ətraf mühit, iqlim və energetika naziri Bojan Kumer isə bunları bildirib: “Cənub Qaz Dəhlizi Xəzər regionu ilə Avropa bazarları arasında sabit və strateji bağlantını təmin edən həyati əhəmiyyətli enerji marşrutudur. Yeni reallıqda etibarlı tərəfdaşlar əsas rol oynayır və Azərbaycan məhz belə bir tərəfdaş olduğunu sübut edib. Sloveniya bu tərəfdaşlığa sadiqliyini qoruyur və Avropa Komissiyasının bu əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətindəki səylərini yüksək qiymətləndirir.”
Moldovanın energetika naziri Dorin Jungiyetu ölkəsinin Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin inkişafına dəstəyini ifadə edib.
Bosniya və Herseqovinanın xarici ticarət və iqtisadi əlaqələr naziri Staşa Koşaraç isə çıxışında bunları deyib: “Bosniya və Herseqovinada bütün idarəetmə səviyyələri üçün Serbska Respublikasının və Herseqovina Federasiyasının qazlaşdırılması əsas məsələlərdən biridir. Əsas prioritetimiz elan edilmiş dekarbonizasiya proseslərini tətbiq etməklə enerji sabitliyi və təhlükəsizliyini təmin etməkdir. Ölkədə təbii qaz üzrə daha çox interkonnektorların yaradılması və bu enerji mənbəyinin vətəndaşlar və biznes subyektləri üçün əlçatan edilməsinə sadiqliyimizi bir daha bəyan edirik”.
İtaliyanın ətraf mühit və enerji təhlükəsizliyi nazirinin müavini Vannia Qava isə deyib ki, İtaliya Cənub Qaz Dəhlizinin enerji keçidinin asanlaşdırılmasında və tədarükün təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əsas rolunu tanıyır. TAP Avropanı Xəzər və Şimali Afrika ilə birləşdirərək İtaliyanın strateji enerji mərkəzi kimi rolunu gücləndirməyə kömək edəcək və biz boru kəmərinin gücünün artırılması prosesinə artıq başlamışıq.
Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf nazirinin müavini Vaxtanq Tsintsadze bu fikirləri səsləndirib: “Gürcüstanın enerji strategiyası qlobal dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə uyğun olmaqla enerji təhlükəsizliyini təmini prosesində karbon emissiyalarının azaldılmasına sadiqliyimizi vurğulayır. Gürcüstanın zəngin su, külək və günəş enerjisi resurslarının optimal inkişafını dəstəkləyərək bərpa olunan enerji sektorunu inkişaf etdirməsi son dərəcə vacibdir. Bu səbəbdən biz yaşıl enerji infrastrukturuna investisiya qoyuluşunu fəal şəkildə dəstəkləyirik. Cənub Qaz Dəhlizi ilə yanaşı, Qara Dəniz sualtı enerji kabeli layihəsi də ortaq məqsədlərə nail olmaq üçün həyata keçirdiyimiz birgə fəaliyyətlərə çox yaxşı nümunədir.”
Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin dövlət katibi Boqlarka İlles qeyd edib ki, Cənub Qaz Dəhlizi Cənub-Şərqi Avropada təbii qaz tədarükü mənbələri və marşrutlarının şaxələndirilməsində strateji əhəmiyyətə malikdir və Avropa ilə Azərbaycan arasında strateji tərəfdaşlığın bariz sübutudur.
Yunanıstanın Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq İqtisadi Əlaqələr üzrə Baş Katibi Dimitris Skalkos bildirib: “Cənub Qaz Dəhlizi ardıcıl olaraq dördüncü ildir ki, uğurlu əməliyyatlar həyata keçirir. TAP boru kəmərinin inşası ilə Yunanıstan Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin reallaşdırılmasında mühüm rol oynamağa başlayıb. Bundan başqa, Yunanıstan-Bolqarıstan qaz interkonnektorunun inşası və 3 milyard kubmetrdən 5 milyard kubmetrə artırılması ehtimalı, "Alexandroupolis" üzən anbar və qazlaşdırma qurğusunun istismara başlaması, o cümlədən 2026-cı ilin mart ayında baş tutması gözlənilən qaz interkonnektorunun Şimali Makedoniya ilə tamamlanması nəticəsində Avropa enerji sisteminin davamlılığını daha da gücləndiririk.”
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika nazirinin köməkçisi Nasser Əl-Qahtani çıxışında deyib: “Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı Mərkəzi Asiya ölkələrini və Azərbaycanı təkcə dost kimi deyil, həm də davamlı enerji gələcəyinin formalaşmasında strateji tərəfdaş kimi görür. Sıx əməkdaşlıq sayəsində biz birgə təsirimizi gücləndirə, təmiz enerji texnologiyalarının tətbiqini sürətləndirə və bununla da həm xalqlarımızın, həm də gələcək nəsillərin rifahına töhfə verə bilərik. Bu ortaq vizyonun əsas sütunlarından biri Yaşıl Dəhliz Təşəbbüsüdür. Bu təşəbbüs Mərkəzi Asiyanı Avropa ilə birləşdirən daha dayanıqlı və qarşılıqlı əlaqəli enerji sisteminin qurulmasına dəstək verir.”
Qazaxıstanın energetika nazirinin müavini Sunqat Yessimxanov isə bildirib: “Qazaxıstanın enerji sahəsində dövlət siyasəti innovasiya və davamlı inkişafın dəstəklənməsinə yönəlib. Biz yaşıl enerjiyə investisiyalar və qaz infrastrukturunun modernləşdirilməsi üçün şərait yaradırıq ki, bu da emissiyaları azaldacaq və enerji səmərəliliyini artıracaq.”
Özbəkistanın energetika nazirinin müavini Ümid Məmədəminov çıxışında bunları deyib: “Günəş və külək enerjisi kimi bərpa olunan resurslarla zəngin Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan yaşıl enerji keçidində lider olmaq potensialına malikdir. Ölkələrimiz arasında “Yaşıl Enerji Dəhlizi” təşəbbüsü bu potensialdan maksimum faydalanmaq üçün birgə səylərimizin təzahürüdür və enerji sistemlərimizi birləşdirərək dayanıqlı və güclü enerji şəbəkəsinin yaradılmasını hədəfləyir.”
Serbiyanın Mədən və Energetika Nazirliyində neft və qaz üzrə nazir müavininin vəzifəsini icra edən Saşa Kokoviç bildirib: “Uzun müddət Avropaya qaz təchizatının şaxələndirilməsi üzrə həllin bir hissəsi kimi tanınan Azərbaycan qazı Serbiya-Bolqarıstan qaz interkonnektorunun tikintisi sayəsində həm Serbiyanın, həm də bütövlükdə regionun enerji təhlükəsizliyinin yüksəldilməsi üzrə həllin bir hissəsinə çevrilib. Qarşıdakı dövrdə Serbiyada qaz əsaslı istilik elektrik stansiyasının tikintisi üzrə layihənin həyata keçirilməsi ilə Azərbaycanla strateji tərəfdaşlığımızının dərinləşəcəyini gözləyirik. Bu da Cənub Qaz Dəhlizi ilə infrastruktur əlaqəsinə əsaslanır. Serbiya enerji təhlükəsizliyini və fasiləsiz tədarükü artıracaq müxtəlif təşəbbüs və layihələr çərçivəsində bölgəmizdəki ölkələrlə, eləcə də Mərkəzi Asiyadan olan tərəfdaşlarla əməkdaşlığa açıqdır.”
Xorvatiyanın İqtisadiyyat Nazirliyinin dövlət katibi Vedran Şpehar isə bildirib: “Xorvatiya 2050-ci ilə qədər Avropanın iqlim siyasətinə uyğun olaraq təmiz və əlverişli enerji və “yaşıl” iqtisadiyyata keçid hədəfinə sadiqdir. REPowerEU proqramı sayəsində biz regional enerji mərkəzinə çevrilir, mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) terminalımızı 2026-cı ilə qədər 559 milyon avro investisiya ilə 6,1 milyard kubmetrə qədər genişləndirir, eləcə də Sloveniya və Macarıstanda yeni boru kəmərlərinin inşasına sərmayə qoyuruq. SOCAR-ın qaz təchizatı sayəsində 2024-cü ildən Azərbaycanla daha da möhkəmlənən tərəfdaşlığımız Cənub Qaz Dəhlizi və İon-Adriatik boru kəməri kimi əsas layihələri dəstəkləyir.”
Şimali Makedoniyanın enerji, dağ-mədən və mineral ehtiyatlar nazirinin müavini Miroslav Labudoviç deyib: “Şimali Makedoniya yeni enerji gələcəyinə hazırdır. Yeni qaz interkonnektorlarının tikintisi və Azərbaycanla tərəfdaşlıq sayəsində biz həm mühüm regional oyunçu kimi mövqelərimizi möhkəmləndiririk, həm də Avropa enerji bazarının sabitliyinə və təhlükəsizliyinə birbaşa töhfə veririk."
Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri Ferqus Auld isə bunları deyib: “Birləşmiş Krallıq Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatında rolunu və mürəkkəb dövrlərdə Avropaya etibarlı enerji təchizatı ilə bağlı töhfəsini yüksək qiymətləndirir. Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası nazirlər görüşünü təşkil etdiyinə görə Azərbaycana təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bu görüş enerji təhlükəsizliyi sahəsindəki çağırışların həlli və iqtisadi inkişaf imkanlarının müzakirəsi üçün mühüm platforma olaraq qalmaqdadır.”
Çexiyanın Sənaye və Ticarət Nazirliyinin Enerji şöbəsinin baş direktorunun müavini Peter Binhak qeyd edib: “Etibarlı enerji tərəfdaşlığı Avropa İttifaqı-Azərbaycan münasibətlərinin təməlini təşkil edir. Hesab edirik ki, Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının iclası qarşılıqlı tərəfdaşlığımızı təsdiqləmək və gücləndirmək üçün mühüm imkan yaradır. Eyni zamanda, biz bu sahədə yaşıl enerjinin və beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafında böyük potensial görürük.”
“Cənub Qaz Dəhlizi sessiyası: Cənub Qaz Dəhlizinin uğurlu istismarı və inkişafında tərəqqi və növbəti addımlar” sessiyasında SOCAR, bp, Azərbaycan Qaz Təchizatı Şirkəti, TANAP, TAP, XRG, Dünya Bankı, Asiya İnkişaf Bankı və Avropa İnvestisiya Bankının nümayəndələrinin iştirakı ilə müzakirələr aparılıb.
“Yaşıl enerji layihələri və yaşıl enerji dəhlizləri” üzrə sessiyada isə BOEMDA, SOCAR, CESI, “Masdar”, bp, “ACWA Power”, “WindEurope”, TotalEnergies, IFC, Dünya Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, Asiya İnkişaf Bankı və Asiya İnfrastruktur və İnvestisiya Bankının nümayəndələrinin yaşıl enerjiyə keçid, yaşıl enerji dəhlizləri, Xəzər dənizi-Qara dəniz-Avropa, Mərkəzi Asiya-Azərbaycan-Avropa, Azərbaycan-Türkiyə-Avropa və Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Bolqarıstan yaşıl enerji interkonnektorları ilə bağlı məruzələri dinlənilib.

• Publication date2025-04-04 14:33:00
On 4 April, Southern Gas Corridor Advisory Council 11th Ministerial Meeting and Green Energy Advisory Council 3rd Ministerial Meeting in Baku continued with 3 plenary sessions - Ministerial Session, Southern Gas Corridor Session: Progress and Next Steps in Successful Operation and Development of Southern Gas Corridor Plenary Session and Green Energy Projects and Green Energy Corridors Plenary Session.
Speaking at the Ministerial Session, Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov said that natural gas remains a central component of energy mix for a long time will necessitate sustainable investment for sustainable energy security, and lifting the gas-related restrictions today is vital for Europe’s energy security tomorrow. The Minister added that through coordinated and strong collaboration between Azerbaijan, the EU, energy companies, regional stakeholders, and financial institutions, we can elevate the Southern Gas Corridor - both as a project and a vision - into a new level. It was noted that there is no alternative to diversification for energy security, and the strategic importance of Azerbaijani gas and the Southern Gas Corridor, which supplies 12 countries today, is rooted in this very vision: "Despite the existing restrictions on natural gas, Azerbaijan not only maintained but also enhanced its position as a reliable energy partner, expanding it’s supply volumes and extending its geographic reach during these years. In 2021, 8.2 bcm of gas were delivered to Europe, and last year, this figure reached 12.9 bcm, an increase of more than 57%. In 2024 approximately 10% of Azerbaijan's gas exports were supplied to Georgia, 39% to Türkiye, while the remaining 51% went to Europe. Currently, the gas volumes requested from Azerbaijan by European countries that are not members of the SGC amount to 14 bcm. Long-term gas contracts between Azerbaijan and European buyers, along with guarantees and financial support from the EU, will be key factors in ensuring the successful expansion of the SGC, ultimately enhancing Europe’s energy resilience and energy security in the wider region. The expansion of additional volumes is also important for the export of 1.5 billion cubic meters of natural gas, which will be saved as a result of the connection of 2,700 MW green power plants to the grid by the end of 2030.”
The Minister expressed his views about mega initiatives aiming to supply Europe with large volumes of green energy from the Caspian wind farms of Azerbaijan as well as the Central Asia. " It was noted that the Caspian-Black Sea-Europe Corridor's feasibility study will conclude by mid-2025, with a plan to export 4 GW during the first phase. The feasibility study of the Central Asia-Azerbaijan corridor will be financed by the Asian Development Bank and the Asian Infrastructure Investment Bank, and research work will begin in the second quarter of this year. The Azerbaijan-Türkiye Green Energy Corridor's feasibility study has explored two potential export routes, and today, we will launch another corridor by signing an MoU on green electricity cooperation between Azerbaijan, Georgia, Türkiye, and Bulgaria."
Alparslan Bayraktar, Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye noted in his speech: "The Southern Gas Corridor plays a long-term and strategic role in the energy security of our region. This project is the embodiment of reliable partnership and mutual trust between our countries. As Türkiye, we are interested in further expanding this cooperation and diversifying energy supplies. Moreover, we are taking important steps to establish a green energy corridor between Azerbaijan, Georgia, Türkiye and Bulgaria"
Erik Jacobs, Senior Advisor of the U.S. Department of State's Bureau of Energy Resources (ENR) said: “The United States places great value on our relationship with Azerbaijan. The Southern Gas Corridor is a foundation for our successful bilateral partnership based on shared interests. Today, it is a source of great pride for us to participate in the celebration of the Southern Gas Corridor project, which is an example of ingenuity and ambition. President Trump has seen the abundance of US energy as a foundation for American prosperity. The United States is ready to cooperate with its allies and partners to ensure the right of each country to achieve development using its resources.”
Zhecho Stankov, Minister of Energy of the Republic of Bulgaria stated: "Bulgaria pursues a consistent policy for the development of its gas infrastructure, in the context of the national and European objectives for interconnected and unified pan-European gas market with secure diversified supplies from trusted suppliers. We confirm our commitment to further leverage on the Southern Gas Corridor partnerships."
Sebastian – Ioan Burduja, Minister of Energy of Romania told: "Romania remains steadfast in its commitment to regional energy cooperation and the continued expansion of the Southern Gas Corridor, a project of paramount strategic importance for Europe’s energy security. The expansion of the Southern Gas Corridor toward South-Eastern Europe and the Balkans is a crucial step in ensuring secure, predictable, and competitive energy supplies for the region. The Ministerial Meeting in Baku provides a vital platform for dialogue, cooperation, and coordinated action among partners who share the same goal.”
Bojan Kumer, Minister of the Environment, Climate and Energy of the Republic of Slovenia added: “The Southern Gas Corridor is a vital energy route that provides a stable and strategic link between the Caspian region and European markets. Reliable partners play a key role in the new reality, and Azerbaijan has proved to be just such a partner. Slovenia is committed to this partnership and appreciates the efforts of the European Commission to strengthen this cooperation.”
Dorin Junghietu, Minister of Energy of the Republic of Moldova expressed his country's support for the development of the Southern Gas Corridor project.
Stasa Kosarac, Minister of Foreign Trade and Economic Relations of Bosnia and Herzegovina said: "The gasification of Republika Srpska and the Federation of BiH is one of the primary issues of all levels of government in BiH. Our priority is to ensure energy stability and security, applying the announced decarbonization processes. We are determined to provide more interconnections of natural gas in the Republic of Srpska and the Federation of BiH in order to make this energy source available to citizens and business entities."
Vannia Gava, Deputy Minister of the Environment and Energy Security of the Italian Republic told: "Italy recognizes the key role of the Southern Gas Corridor in facilitating the energy transition while ensuring security of supplies. TAP will help strengthen Italy's role as a strategic energy hub by connecting Europe, with Caspian and North Africa and we have already set up the process to increment the pipeline capacity.
Vakhtang Tsintsadze, Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia expressed these opinions: "Georgia’s energy strategy aligns with global sustainability goals, highlighting our commitment to reducing carbon emissions while ensuring energy security. It is crucial for Georgia to enhance its renewable energy sector by supporting the optimal development of its abundant hydropower, wind, and solar energy resources. For this reason, we actively support investment in green energy infrastructure.  The Black Sea Submarine Cable Project, along with the Southern Gas Corridor, serves as an excellent example of our collective efforts to achieve shared objectives."
Boglarka Illes, State Secretary at the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary noted that the Southern Gas Corridor is of strategic importance in the diversification of natural gas supply sources and routes in Southeast Europe and it is also a meaningful evidence of the strategic partnership between Europe and Azerbaijan.
Dimitris Skalkos, Secretary General for International Economic Affairs in the Ministry of Foreign Affairs of the Hellenic Republic added: "The Southern Gas Corridor has been successfully operating for the fourth consecutive year.  With the construction of TAP, Greece played a major role in the accomplishment of the Southern Gas Corridor. Moreover, the Greece-Bulgaria IGB pipeline and its possible expansion from 3 to 5 bcm, the start of operation of the Alexandroupolis FSRU, as well as the expected completion of the gas interconnector with North Macedonia in March 2026, we further enhance the resilience of the European energy system."
Nasser Al-Qahtani, Assistant Minister of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia expressed his opinions in his speech: "The Kingdom of Saudi Arabia sees the countries of Central Asia and Azerbaijan not only as friends, but as strategic partners in shaping a sustainable energy future. Through close cooperation, we can amplify our collective impact, accelerating the deployment of clean energy for the benefit of our peoples and future generations. One of the cornerstones of this shared vision is the Green Corridor Initiative. This initiative supports a more sustainable, resilient, and interconnected energy system-linking Central Asia with Europe."
Sungat Yessimkhanov, Deputy Minister of Energy of the Republic of Kazakhstan told: "The Kazakhstan`s energy policy is aimed at supporting innovation and sustainable development. We are creating conditions for investments in green energy and in the modernization of gas infrastructure, which will reduce emissions and increase energy efficiency."
Umid Mamadaminov, Deputy Minister of Energy of the Republic of Uzbekistan mentioned these thoughts in his speech: "Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan, rich in renewable resources such as solar and wind energy, have the potential to become leaders in the green energy transition. The Green Energy Corridor initiative between our countries is a manifestation of our joint efforts to make the most of this potential and aims to create a sustainable and strong energy network by connecting our energy systems.”
Sasa Kokovic, Acting Assistant Minister for the Oil and Gas in the Мinistry of Mining and Energy of the Republic of Serbia said: "Azerbaijani gas, which has long been recognized as part of the solution for diversifying gas supply sources in Europe, has become part of the solution for greater energy security of the Republic of Serbia, but also of the wider region, through the construction of the Serbia-Bulgaria gas interconnection. In the coming period, we expect to deepen our strategic partnership with Azerbaijan by implementing the project to build a gas power plant in Serbia, which also relies on infrastructure connectivity with the Southern Gas Corridor. Serbia remains open to cooperation with countries in our environment, as well as with partners from Central Asia, in various initiatives and projects that would enable greater energy security and security of supply."
Vedran Spehar, State Secretary of the Ministry of Economy of the Republic of Croatia noted: “Croatia is committed to clean, affordable energy and the green transition, in line with Europe’s 2050 climate goals. Through REPowerEU, we are becoming a regional energy hub, expanding our LNG terminal to 6.1 bcm by 2026 with €559 million and investing in new pipelines to Slovenia and Hungary. Our growing partnership with Azerbaijan, strengthened by SOCAR gas supplies since 2024, supports key projects like the Southern Gas Corridor and Ionian-Adriatic Pipeline.”
Miroslav Labudovik, Deputy Minister of Energy, Mining and Mineral Resources of the Republic of North Macedonia told: "North Macedonia is ready for a new energy future. With the construction of new gas interconnections and a partnership with Azerbaijan, we are not only strengthening our position as a significant regional player but also directly contributing to the stability and security of the European energy market.”
Fergus Auld, Ambassador of the United Kingdom to Azerbaijan stated: "The United Kingdom recognises Azerbaijan’s consistent role in supporting European energy security, providing a reliable energy supply into Europe during turbulent times. I would like to thank Azerbaijan for organising yearly Southern Gas Corridor Ministerial, which continues to provide an important platform to discuss solutions to energy security challenges - and opportunities for economic development.”
Peter Binhack, Deputy Director General of the Energy Section of the Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic noted: "Reliable energy partnership remains the cornerstone of the EU-Azerbaijan relations. We believe that the Southern Gas Corridor Advisory Council meeting provides an important opportunity to reaffirm and strengthen our mutual partnership. At the same time, we see great potential in the   development of green energy and international cooperation in this field."
Discussions were made with the participation of the representatives from SOCAR, bp, Azerbaijan Gas Supply Company, TANAP, TAP, XRG, World Bank, Asian Development Bank and European Investment Bank were heard at the Southern Gas Corridor Session: Progress and Next Steps in Successful Operation and Development of Southern Gas Corridor.
At Green Energy Projects And Green Energy Corridors Session, the reports by the representatives from AREA, SOCAR, CESI, Masdar, bp, ACWA Power, WindEurope, TotalEnergies, IFC, World Bank, European Bank for Reconstruction and Development, European Investment Bank, Asian Development Bank, and Asian Infrastructure Investment Bank on transition to green energy, green energy corridors, Caspian Sea-Black Sea-Europe, Central Asia-Azerbaijan-Europe, Azerbaijan-Türkiye-Europe and Azerbaijan-Georgia-Türkiye-Bulgaria green energy interconnectors were heard.