Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA), “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC, “Azəriqaz” İB, “Azəristiliktəchizat” ASC, habelə KPMG şirkətinin nümayəndələrinin iştirakı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin “Elektrik və istilik enerjisi, habelə qaz təchizatı sahəsində nəzarətin həyata keçirilməsi Qaydası”nın təsdiq edilməsi haqqında 16 iyul 2018-ci il tarixli 204 nömrəli Fərmanından irəli gələn məsələlərin həll edilməsi istiqamətində görüş keçirilib.
Fərmanın icrası ilə bağlı müvafiq qaydaların hazırlanması üçün KPMG məsləhətçi şirkəti tərəfindən layihələrin yerinə yetirilməsinə dair iş planı tərtib edilib.
Görüş zamanı KPMG şirkəti təmsilçilərinin məruzəsi dinlənilib, təklif və tövsiyələr irəli sürülüb. Elektrik qurğularının quraşdırılması qaydası, elektrik və istilik qurğularının texniki istismar qaydası, həmçinin, elektrik və istilik qurğularının istismarında texniki təhlükəsizlik qaydası layihələri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, mümkün risklər dəyərləndirilib. Müvafiq qurumların nümayəndələri elektrik və istilik enerjisi, habelə qaz təchizatı sahəsində payız-qış mövsümünə hazırlıq işlərinin aparılması qaydasına münasibət bildirib, yanacaq ehtiyatlarının maliyyələşdirilməsi, yaradılması, qorunması, istifadəsi, həcmi və qeydiyyatının həyata keçirilməsi qaydası layihəsi ilə bağlı öz mülahizələrini səsləndiriblər. Müvafiq sahədə Rusiya, Belarus və Qazaxıstan təcrübəsindən nümunələr gətirilmiş, fikir mübadiləsi aparılıb.

Draft rules regarding implementation of monitoring the fields of electricity, heating and gas supply are discussed
• Publication date2019-07-19 02:00:00
The Presidential Decree №204 dated back to the 16th of July, 2018, “On approval of the Rules on implementation of monitoring the fields of  electricity, heating and gas supply” continues to be put into action. To draft relevant rules the KPMG consulting company compiled a working plan in order to implement the projects. In this regard, the representatives of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Emergency Situations, Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), "Azerenerji" OJSC, "Azerishig" OJSC, "Azeriqaz" PU, "Azeristiliktajhizat" OJSC, as well as the KPMG consulting company had a meeting to discuss current issues.
During the meeting KPMG experts submitted a report by providing appropriate proposals and recommendations. The participants discussed the rule of setting electricity rigs and assessed the technical security rule possible risks in exploitation of electricity and heating settings. Specialists gave speech on the rule of preparations for the autumn-winter season in terms of electricity, heating and gas supply. They provided their notes on the rule for funding of spare fuel, its creation, protection, use, scale and registration. Given the relevant practices of Russia, Belarus and Kazakhstan, some points were opened to discussion.
The KPMG is a multinational professional services network, which has three lines of services: financial audit, tax and advisory. Seated in Amstelveen, the KPMG has various service groups. It is one of the Big Four accounting organizations.