Görüşdə “Azərbaycanın elektroenergetika sektorunda aşağı karbonlu həll yolları” texniki yardım layihəsi barədə ümumi məlumat verilib və sözügedən layihənin icrası istiqamətində atılacaq addımlar müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, “Azərbaycanın elektroenergetika sektorunda aşağı karbonlu həll yolları” layihəsi Energetika Nazirliyi və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) arasında imzalanmış Azərbaycan Respublikasının elektroenergetika sektorunun inkişafı ilə bağlı texniki dəstəyə dair Anlaşma Memorandumu çərçivəsində həyata keçiriləcək.
Sözügedən layihə çərçivəsində enerji sektorunun dekarbonizasiyası üçün müvafiq siyasət və texnologiyalarla bağlı tövsiyələrdən ibarət yol xəritəsinin hazırlanması nəzərdə tutulur.

• Publication date2024-05-14 18:25:00
During the meeting, general information was provided about the technical assistance project “Low-carbon Solutions in the Electricity Sector of Azerbaijan”. The meeting also discussed the steps to be taken for the project’s implementation.
The “Low-carbon Solutions in the Electricity Sector of Azerbaijan” project will be implemented as part of the Memorandum of Understanding on technical support for development of the electricity sector of the Republic of Azerbaijan, inked between Azerbaijan’s Ministry of Energy and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
As part of the said project, it is planned to prepare a roadmap containing policy and technology recommendations for decarbonizing the energy sector.