• Publikasiya tarixi2026-05-04 10:22:00
Leyla Cəfərova “İstehlakçı hüquqlarının müdafiəsi komitəsi”nin iclasında “Energetika sahəsində istehlakçı hüquqlarının qorunması ilə bağlı ölkə üzrə yeniliklər” adlı hesabat ilə çıxış edib. İclasda energetika sahəsində istehlakçı hüquqlarının qorunması sahəsində Avstriya, Çexiya, Yunanıstan, Macarıstan, Latviya, Moldova, Rumıniya və Slovakiyanın enerji tənzimləyici qurumlarının nümayəndələrinin təqdimatları dinlənilib. Eləcə də Şimali Makedoniya və Litvanın bu sahədəki təcrübəsi, Yunanıstanın dinamik qiymət tənzimlənməsi metodologiyasına nəzər yetirilib. Görüş zamanı Azərbaycana dair məlumatların da yer aldığı “Elektrik enerjisinin təchizatı üzrə müqavilələrinin tənzimlənməsi” adlı komitə hesabatı da təqdim olunub.
Elmar Güləliyevin iştirak etdiyi “Elektrik enerjisi bazarları və iqtisadi tənzimləmə komitəsi”nin görüşündə elektrik enerjisinin paylanması üzrə tariflərə dair hesabat iştirakçıların diqqətinə təqdim olunub. Görüşdə şəbəkə yüklənməsinin və kəsintilərin aradan qaldırılması, eləcə də elektrik şəbəkələrinin idarə edilməsi üçün müvafiq sistemlərin (SCADA/EMS/DMS) inteqrasiyasının təmin edilməsi barədə məlumatlar, həmçinin ERRA-nın fəaliyyətinin əhatə dairəsi və əsas nəticələrinə dair hesabat dinlənilib. Görüşün sonunda qeyd olunan mövzular ətrafında dəyirmi masa müzakirələri aparılıb.
ERRA-nın 25 illik yubileyinə təsadüf edən builki konfransda 49 ölkədən 124 tənzimləyici qurum, şirkət və təşkilatı təmsil edən üzv ölkələrin enerji tənzimləyici qurumlarının rəhbərləri, investorlar, eləcə də aparıcı ekspertlər və tədqiqatçılar olmaqla 300 nümayəndə iştirak edib. Konfransın əsas mövzusu enerji siyasətinin transformasiyası və tənzimləmə fəaliyyətinin adaptasiyası olub. Tədbir zamanı həm elektrik enerjisi, həm də qaz təchizatı üzrə mühüm məsələlər təhlil edilib.

• Publication date2026-05-04 10:22:00
During the meeting of the Customer Protection Committee, Leyla Jafarova delivered a report titled “Country Updates on Latest Energy News Related to Customer Protection”. The session featured presentations by representatives of energy regulatory authorities of Austria, the Czech Republic, Greece, Hungary, Latvia, Moldova, Romania and Slovakia. The participants also reviewed the case studies of North Macedonia and Lithuania, as well as Greece’s regulatory framework for dynamic pricing. During the meeting, a committee report titled “Regulation of Electricity Supply Contracts”, which also included data regarding Azerbaijan, was presented.
At the meeting of the Electricity Markets and Economic Regulation Committee (EMER COM), attended by Elmar Gulaliyev, a report on DSO tariff structures was presented. The meeting also focused on topics such as grid congestion relief, curtailment reduction, and operations/IT (SCADA/EMS/DMS) integration. Furthermore, a report on the scope and main findings of ERRA’s mapping activities was heard. The session concluded with round-table discussions.
ERRA’s 23rd Annual Conference, held on April 27-28 in Bratislava, Slovakia, was particularly significant as it marked the Association’s 25th anniversary. The conference was attended by 300 delegates representing 124 regulatory bodies, companies and organizations from 49 countries, including heads of regulatory authorities from member countries, leading consultants, and academics. The conference’s overarching theme was “Transforming Energy Policies – Adapting Energy Regulation” and the agenda analyzed both the electricity and gas sectors.