EMTA ETRA ilə birgə Bakıda beynəlxalq seminar təşkil edib
Aprelin 19-da Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasının (ETRA) birgə əməkdaşlığı ilə Bakıda kommunikasiyanın təşkilinə dair beynəlxalq seminar keçirilib. Tədbir vacib tənzimləyici qərarlar ətrafında kommunikasiya bacarıqlarının mənimsənilməsinə həsr olunub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Azərbaycanın beynəlxalq əhəmiyyətli bir sıra tədbirlərə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini, bu ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Konfransı – COP29-un Azərbaycanda keçiriləcəyini vurğulayıb. Ölkəmizin müxtəlif sahələrdə yüksək səviyyəli görüşlər və konfranslar üçün unikal platformaya çevrildiyini deyən Samir Axundov bugünkü tədbirin də qarşılıqlı müzakirə və təcrübə mübadiləsi baxımından iştirakçılar üçün faydalı olacağına inamını ifadə edib.
Beynəlxalq seminarda Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Latviya, Şimali Makedoniya, Yunanıstan, Kanada, Nigeriya, Albaniya, Polşa, Qazaxıstan, Oman, Moldova və Rumıniyadan olan milli enerji tənzimləmə qurumlarının kommunikasiya mütəxəssisləri, eləcə də strateji kommunikasiya xidmətləri göstərən və bu sahədə tədqiqatlar aparan aparıcı şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə təqdimatlar üzrə çıxışlar və müzakirələrdən sonra sual-cavab sessiyaları baş tutub.
15 ölkədən 30-dək kommunikasiya mütəxəssisini bir araya gətirmiş seminarın keçirilməsində məqsəd effektiv kommunikasiyanın prinsip və metodlarını müzakirə etmək, sosial rifaha təsir edən vacib tənzimləyici qərarların ictimaiyyətə çatdırılmasında ən yaxşı təcrübələri daha yaxından nəzərdən keçirmək, bununla yanaşı həm uğurlu, həm də qeyri-effektiv kommunikasiya kampaniyaları və vasitələri kontekstində müxtəlif ölkələrin kommunikasiya nümunələrini təqdim etmək olub.
Qeyd edək ki, 2000-ci il dekabrın 11-də Buxarestdə təsis olunmuş Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyası (ETRA) 43 ölkəni təmsil edən 47 tənzimləyici qurumu özündə birləşdirərək enerji tənzimlənməsi sahəsində bilik və təcrübələrin mübadiləsi üçün platforma rolunu oynayır. EMTA yarandığı ilk vaxtlardan ETRA ilə əlaqələr qurub və 2018-ci ilin aprel ayından təşkilatın assosiativ üzvüdür.

On April 19, 2024, Baku hosted an international workshop titled Mastering Communications on Difficult Regulatory Decisions, jointly organized by the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and the Energy Regulators Regional Association (ERRA).
Dr. Samir Akhundov, Chairman of the AERA Board, in his opening speech, welcomed the event’s participants and noted that Azerbaijan hosts numerous high-level international events, pointing out that the UN Climate Change Conference – COP29 will be held in Azerbaijan in November this year. Highlighting that Azerbaijan has become a unique platform for high-level meetings and conferences across various sectors, Dr. Samir Akhundov expressed his belief that today’s event will be beneficial for participants, fostering mutual discussions and exchange of experiences.
Communications specialists from national energy regulatory agencies, along with experts from leading companies specializing in strategic communication services and research, representing Azerbaijan, Georgia, Turkiye, Latvia, North Macedonia, Greece, Canada, Nigeria, Albania, Poland, Kazakhstan, Oman, Moldova, and Romania, attended the international seminar.
The interactions during the event were fostered by Question-and-Answer sessions.
The workshop, which brought together nearly 30 communications specialists from 15 countries, discussed the principles and methods of effective communication as a public institution, elaborated best practices in communicating crucial decisions that affect social welfare, and presented country-specific case studies, portraying both successful and ineffective communication campaigns and tools.
Inaugurated in Bucharest on December 11, 2000, the Energy Regulators Regional Association (ERRA) brings together 47 regulatory bodies from 43 countries to provide a knowledge- and best-practice sharing platform on energy regulation. Since its inception AERA has enjoyed a longstanding relationship with ERRA and was admitted as an Associate Member of the organization in April 2018.