EMTA “EU4Energy” proqramının II mərhələsinin yekun regional konfransında təmsil olunub
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) Hüquqi təminat və təhlil şöbəsinin müdiri Leyla Cəfərova iyunun 24-də Brüsseldə keçirilmiş “EU4Energy” proqramının II mərhələsi – “Şərq tərəfdaşlığı ölkələrində təmiz enerjiyə keçidin təşviqi” layihəsinin yekun regional konfransı çərçivəsində “Şərq tərəfdaşlığı regionunda enerji sahəsində islahatlar, davamlı enerji inkişafında çağırışlar və imkanlar” mövzusunda panel müzakirələrində iştirak edib.
Avropa Enerji Tənzimləyiciləri Şurası (CEER) tərəfindən təşkil olunmuş tədbirin məqsədi qeyd olunan layihənin həyata keçirilməsindən əldə edilən nailiyyətləri və təcrübəni müzakirə etmək, həmçinin enerji sahəsində gələcək əməkdaşlıq imkanlarını müəyyən etmək olub.
Konfrans çərçivəsində enerji tənzimləmə mühitinin təkmilləşdirilməsi, Şərq tərəfdaşlığı ölkələrində dekarbonizasiya, enerji keçidi və bazar inteqrasiyası,  eləcə də səmərəli və davamlı istilik təchizatı, enerji sektorunda kibertəhlükəsizliyin əhəmiyyəti müzakirə edilib. Bununla yanaşı, “EU4Energy” proqramının III mərhələsinin gələcək perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

• Publication date2025-06-30 10:55:00
Leyla Jafarova, Head of the Legal Support and Analytics Division at the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), participated in the panel discussions titled “Energy Sector Reforms, Challenges and Opportunities for Sustainable Energy Development in the Eastern Partnership Region” as part of the Final Regional Conference of the EU4Energy Project Phase II on Promoting the Clean Energy Transition in the Eastern Partnership Countries, held in Brussels on June 24.
Organized by the Council of European Energy Regulators (CEER), the event aimed to discuss the achievements and experience gained from the implementation of the EU4Energy Project Phase II, as well as to identify opportunities for further collaboration and cooperation in the energy sector.
The conference discussed enhancing the energy regulatory environment, decarbonization in the Eastern Partnership countries, energy transition and market integration, the efficient and sustainable heat supply, and importance of energy sector cybersecurity regulation. In addition, views were exchanged on the future outlook of the EU4Energy Phase III.