Cari ilin I rübü ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1770 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 161-i məlumat üçün olmaqla 1444 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 29-u məlumat xarakterli olmaqla 260 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 2-si məlumat üçün olmaqla cəmi 42 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı isə 5-i məlumat üçün olmaqla 24 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 1183-ü Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (18 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 2 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 388 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 197 məlumat xarakterli müraciətdən 100-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 29 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 61 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib.
Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 57 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 35 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 33 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 2 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 295 nəzarət tədbiri keçirilib. İstilik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və istilik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 5 nəzarət tədbiri keçirilib. Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 243 nəzarət tədbiri keçirilib.
15 “ASAN xidmət", 3 “ASAN Kommunal” mərkəzi və 3 KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı daxil olan 647 müraciət qəbul edilərək icra olunub.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 64 müəssisədə 143 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In the first quarter of 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 1770 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 1444 were related to electricity supply, including 161 of informational nature. There were 260 appeals regarding natural gas supply, with 29 of them being informational. The Agency received a total of 42 appeals regarding heat supply, out of which 2 were informational. Meanwhile, 24 appeals concerned other issues, with 5 of them being informational.
Out of the appeals received, 1183 were investigated and responded by the Agency, 18 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action, and 2 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 388 appeals are under consideration. 100 of the 197 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 29 new and reconstructed facilities, as well as in the facilities with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 61 approved projects.
At the same time, inspection of the technical condition of 57 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
Thirty-five administrative offense cases were considered in line with the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Administrative disciplinary actions were taken in 33 cases, whereas in 2 cases it was decided to terminate the proceedings.
Additionally, 295 control measures were conducted to assess the technical operation of electrical installations, adherence to safety rules, and electricity usage. Five control measures were carried out to evaluate the technical operation of heating installations, safety compliance, and heat usage. 243 control measures were implemented to ensure compliance with efficient gas utilization, “Gas Usage Rules”, and the reliable operation of gas facilities, as well as other regulatory acts.
Furthermore, Technical Councils operating in 15 “ASAN Service” centers, 3 “ASAN Kommunal” centers, and 3 SME (small and medium enterprise) houses received 647 requests for connecting entrepreneurial facilities to the electrical grid, which were processed.
During the reporting period, the professional knowledge of 143 electrotechnician staff and personnel responsible for electrical facilities in 64 enterprises was assessed regarding technical operation rules and safety, and methodological assistance was extended to relevant individuals in this regard.