• Publikasiya tarixi2024-07-10 09:14:00
Cari ilin II rübü ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1820 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 184-ü məlumat üçün olmaqla 1660 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 22-si məlumat xarakterli olmaqla 134 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 2-si məlumat üçün olmaqla cəmi 10 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı isə 3-ü məlumat üçün olmaqla 16 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 1027-si Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (18 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 6 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 576 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 211 məlumat xarakterli müraciətdən 89-u qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 40 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 67 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib.
Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 45 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 117 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 114 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 3 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 300 nəzarət tədbiri keçirilib. Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 248 nəzarət tədbiri keçirilib.
15 “ASAN xidmət", 3 “ASAN Kommunal” mərkəzi və 3 KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı daxil olan 559 müraciət qəbul edilərək icra olunub.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 61 müəssisədə 163 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

• Publication date2024-07-10 09:14:00
In the second quarter of 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 1,820 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 1,660 were related to electricity supply, including 184 of informational nature. There were 134 appeals regarding natural gas supply, with 22 of them being informational. The Agency received a total of 10 appeals regarding heat supply, out of which 2 were informational. Meanwhile, 16 appeals concerned other issues, with 3 of them being informational.
Out of the appeals received, 1,027 were investigated and responded by the Agency, 18 appeals were forwarded to relevant institutions for further consideration and action, and 6 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy.
Currently, 576 appeals are under consideration. Eighty-nine of the 211 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 40 new and reconstructed facilities, as well as in the facilities with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 67 approved projects.
At the same time, inspection of the technical condition of 45 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
Meanwhile, 117 administrative offense cases were considered in line with the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Administrative disciplinary actions were taken in 114 cases, whereas in three cases it was decided to terminate the proceedings.
Additionally, 300 control measures were conducted to assess the technical operation of electrical installations, adherence to safety rules and electricity usage. Moreover, 248 control measures were implemented to ensure compliance with efficient gas utilization, “Gas Usage Rules”, and the reliable operation of gas facilities, as well as other regulatory acts.
Technical Councils operating in 15 “ASAN Service” centers, 3 “ASAN Kommunal” centers, and 3 SME (small and medium enterprise) houses received 559 requests for connecting entrepreneurial facilities to the electrical grid, which were processed accordingly.
During the reporting period, the professional knowledge of 163 electrotechnician staff and personnel responsible for electrical facilities in 61 enterprises was assessed regarding technical operation rules and safety, and methodological assistance was extended to relevant individuals in this regard.