• Publikasiya tarixi2024-10-10 12:43:00
Cari ilin III rübü ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 2388 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 267-si məlumat üçün olmaqla 2169 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 9-u məlumat xarakterli olmaqla 168 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla cəmi 6 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı isə 4-ü məlumat üçün olmaqla 45 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 1722-si Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (17 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 12 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 373 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 281 məlumat xarakterli müraciətdən 140-ı qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 21 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 87 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib.
Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 61 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 83 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 81 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 2 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 283 nəzarət tədbiri keçirilib. Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 245 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 75 müəssisədə 207 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In the third quarter of 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 2,388 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 2,169 were related to electricity supply, including 267 of informational nature. There were 168 appeals regarding natural gas supply, with 9 of them being informational. The Agency received a total of 6 appeals regarding heat supply, out of which 1 was informational. Meanwhile, 45 appeals concerned other issues, with 4 of them being informational.
Out of the appeals received, 1,722 were investigated and responded by the Agency, 17 appeals were forwarded to relevant institutions for further consideration and action, and 12 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy.
Currently, 373 appeals are under consideration. 140 of the 281 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 21 new and reconstructed facilities, as well as in the facilities with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 87 approved projects.
At the same time, inspection of the technical condition of 61 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
Meanwhile, 83 administrative offense cases were considered in line with the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Administrative disciplinary actions were taken in 81 cases, whereas in two cases it was decided to terminate the proceedings.
Additionally, 283 control measures were conducted to assess the technical operation of electrical installations, adherence to safety rules and electricity usage.
Moreover, 245 control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the professional knowledge of 207 electrotechnician staff and personnel responsible for electrical facilities in 75 enterprises was assessed regarding technical operation rules and safety, and methodological assistance was extended to relevant individuals in this regard.