• Publikasiya tarixi2026-01-09 17:30:00
Müraciətlərdən 8174-ü Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (147 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 35 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 567 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 1649 məlumat xarakterli müraciətdən 688-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 180 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 480 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 187 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 668 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 657 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 10 iş üzrə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub, 1 iş isə baxılması üçün məhkəməyə göndərilib.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 1055 nəzarət tədbiri keçirilib.
İstilik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və istilik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 62 nəzarət tədbiri keçirilib.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 822 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 288 müəssisədə 731 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

Out of the appeals received, 8,174 were investigated and responded by the Agency (147 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 35 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 567 appeals are under consideration. Among the 1,649 informational appeals, 688 were expressions of gratitude for resolved issues.
Furthermore, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 180 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 480 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 187 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 668 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, administrative disciplinary actions were imposed in 657 cases, proceedings were terminated in 10 cases, and 1 case was referred to court for consideration.
Additionally, 1,055 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations, and utilization of electricity.
Sixty-two control measures were carried out to inspect the technical operation of heating installations, compliance with safety regulations, and the use of heat.
Meanwhile, 822 control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 731 electrotechnical staff members and individuals responsible for electrical facilities at 288 enterprises. The assessment focused on technical operation and safety rules, and methodological assistance was provided to the relevant individuals.