EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair 2025-ci ilin avqust ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
2025-ci ilin avqust ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik enerjisi və təbii qazla təchizatı, eləcə də digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1413 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 188-i məlumat üçün olmaqla 1301 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 9-u məlumat xarakterli olmaqla 88 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 2 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 7-si məlumat üçün olmaqla 22 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 653-ü Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (11 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 3 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 553 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 204 məlumat xarakterli müraciətdən 78-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 17 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 47 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 13 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 55 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 53 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 2 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 62 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 13 müəssisədə 35 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

AERA releases activity results for August 2025
In August 2025, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 1,413 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the electricity and natural gas supply, and other matters. Of these appeals, 1,301 were related to electricity supply, including 188 of informational nature. There were 88 appeals regarding natural gas supply, with 9 of them being informational. The Agency received a total of 2 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 22 appeals concerned other issues, with 7 of them being informational.
Out of the appeals received, 653 were investigated and responded by the Agency (11 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 3 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 553 appeals are under consideration. Seventy-eight of the 204 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 17 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 47 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 13 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 55 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, decisions were made to impose administrative penalties in 53 cases, proceedings were terminated in 2 cases.
Additionally, 88 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity.
Sixty-two control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 35 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 13 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.