• Publikasiya tarixi2026-01-09 16:08:00
Müraciətlərdən 566-sı Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (26 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 7 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 484 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 134 məlumat xarakterli müraciətdən 68-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 23 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 45 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 13 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 15 inzibati xəta haqqında işə baxılıb və  inzibati tənbeh vermə haqqında qərarlar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 90 nəzarət tədbiri keçirilib.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 45 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 30 müəssisədə 72 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

• Publication date2026-01-09 16:08:00
Out of the appeals received, 566 were investigated and responded by the Agency (26 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 7 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 484 appeals are under consideration. Sixty-eight of the 134 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 23 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use.
Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 45 approved projects.
At the same time, inspection of the technical condition of 13 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 15 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence, and decisions were taken to impose administrative disciplinary actions.
Additionally, 90 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations, and utilization of electricity.
Fifty control measures were carried out to inspect the technical operation of heating installations, compliance with safety regulations, and the use of heat.
Forty-five control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 72 electrotechnical staff members and individuals responsible for electrical facilities at 30 enterprises. The assessment focused on technical operation and safety rules, and methodological assistance was provided to the relevant individuals.