2025-ci ilin fevral ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 786 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 139-u məlumat üçün olmaqla 622 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 19-u məlumat xarakterli olmaqla 108 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 6-ı məlumat üçün olmaqla cəmi 42 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 14 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 338-i Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (9 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 282 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 166 məlumat xarakterli müraciətdən 74-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 12 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 40 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 10 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 77 inzibati xəta haqqında işə baxılıb və inzibati tənbeh vermə haqqında qərarlar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 93 nəzarət tədbiri keçirilib.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 76 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 33 müəssisədə 90 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

• Publication date2025-03-12 17:17:00
In February 2025, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 786 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 622 were related to electricity supply, including 139 of informational nature. There were 108 appeals regarding natural gas supply, with 19 of them being informational. The Agency received 42 appeals regarding heat supply, including 6 of informational nature. Meanwhile, 14 appeals concerned other issues.
Out of the appeals received, 338 were investigated and responded by the Agency, 9 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action. Currently, 282 appeals are under consideration. Seventy-four of the 166 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 12 new and reconstructed facilities, including those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 40 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 10 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
Meanwhile, 77 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence, and decisions were taken to impose administrative disciplinary actions.
Additionally, 93 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity.
Seventy-six control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 90 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 33 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.