2025-ci ilin I rübü ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1793 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 271-i məlumat üçün olmaqla 1435 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 39-u məlumat xarakterli olmaqla 244 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 8-i məlumat üçün olmaqla cəmi 57 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı isə 2-si məlumat üçün olmaqla 57 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 1174-ü Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (31 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 3 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 296 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 320 məlumat xarakterli müraciətdən 126-sı qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 30 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 90 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 33 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 181 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 178 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 2 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub, 1 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar verilməsi üçün məhkəməyə göndərilib.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 273 nəzarət tədbiri keçirilib. İstilik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və istilik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 6 nəzarət tədbiri keçirilib. Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 224 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 58 müəssisədə 144 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In the first quarter of 2025, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 1,793 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 1,435 were related to electricity supply, including 271 of informational nature. There were 244 appeals regarding natural gas supply, with 39 of them being informational. The Agency received a total of 57 appeals regarding heat supply, out of which 8 were informational. Meanwhile, 57 appeals concerned other issues, with 2 of them being informational.
Out of the appeals received, 1,174 were investigated and responded by the Agency, 31 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action, and 3 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 296 appeals are under consideration. Among the 320 informational appeals, 126 were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 30 new and reconstructed facilities, including those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 90 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 33 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
A total of 181 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, administrative penalties were imposed in 178 cases, proceedings were terminated in 2 cases, and 1 case was referred to court for a ruling on the imposition of an administrative penalty.
Additionally, 273 control measures were conducted to assess the technical operation of electrical installations, adherence to safety rules and electricity usage. Six control measures were carried out to inspect the technical operation of heating installations, compliance with safety regulations and the use of heat. Moreover, 224 control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 144 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 58 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.