EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair 2025-ci ilin II rübü üzrə nəticələri açıqlayıb
2025-ci ilin II rübü ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 2183 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 324-ü məlumat üçün olmaqla 1923 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 26-sı məlumat xarakterli olmaqla 213 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 18 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı isə 2-si məlumat üçün olmaqla 29 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 1417-si Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (16 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 3 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 411 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 352 məlumat xarakterli müraciətdən 153-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 49 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 83 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 51 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 215 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 209 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 6 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 281 nəzarət tədbiri keçirilib. İstilik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və istilik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 1 nəzarət tədbiri keçirilib. Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 217 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 74 müəssisədə 197 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In the second quarter of 2025, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 2,183 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 1,923 were related to electricity supply, including 324 of informational nature. There were 213 appeals regarding natural gas supply, with 26 of them being informational. The Agency received a total of 18 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 29 appeals concerned other issues, with 2 of them being informational.
Out of the appeals received, 1,417 were investigated and responded by the Agency (16 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 3 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 411 appeals are under consideration. Among the 352 informational appeals, 153 were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 49 new and reconstructed facilities, including those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 83 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 51 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 215 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, administrative penalties were imposed in 209 cases, proceedings were terminated in 6 cases.
Additionally, 281 control measures were conducted to assess the technical operation of electrical installations, adherence to safety rules and electricity usage. One control measure was carried out to inspect the technical operation of heating installations, compliance with safety regulations and the use of heat. Moreover, 217 control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 197 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 74 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.