• Publikasiya tarixi2025-10-08 10:56:00
Müraciətlərdən 2432-si Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (42 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 13 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 557 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 556 məlumat xarakterli müraciətdən 245-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 46 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 152 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 48 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 162 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 160 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 2 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 265 nəzarət tədbiri keçirilib. Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 201 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 67 müəssisədə 161 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

• Publication date2025-10-08 10:56:00
Out of the appeals received, 2,432 were investigated and responded by the Agency (42 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 13 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 557 appeals are under consideration. Among the 556 informational appeals, 245 were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 46 new and reconstructed facilities, including those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 152 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 48 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 162 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, administrative penalties were imposed in 160 cases, proceedings were terminated in 2 cases.
Additionally, 265 control measures were conducted to assess the technical operation of electrical installations, adherence to safety rules and electricity usage. Moreover, 201 control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 161 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 67 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.