EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair 2025-ci ilin iyul ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
2025-ci ilin iyul ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik enerjisi və təbii qazla təchizatı, eləcə də digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1224 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 167-si məlumat üçün olmaqla 1116 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 19-u məlumat xarakterli olmaqla 79 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 6-sı məlumat üçün olmaqla cəmi 10 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla 19 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 477-si Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (15 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 8 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 546 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 193 məlumat xarakterli müraciətdən 82-si qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 19 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 44 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 16 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 79 inzibati xəta haqqında işə baxılıb və  inzibati tənbeh vermə haqqında qərarlar qəbul olunub.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 64 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 30 müəssisədə 70 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

AERA releases activity results for July 2025
In July 2025, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 1,224 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the electricity and natural gas supply, and other matters. Of these appeals, 1,116 were related to electricity supply, including 167 of informational nature. There were 79 appeals regarding natural gas supply, with 19 of them being informational. The Agency received a total of 10 appeals regarding heat supply, including 6 of informational nature. Meanwhile, 19 appeals concerned other issues, with 1 of them being informational.
Out of the appeals received, 477 were investigated and responded by the Agency (15 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 8 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 546 appeals are under consideration. Eighty-two of the 193 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 19 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 44 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 16 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 79 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence, and decisions were taken to impose administrative disciplinary actions.
Additionally, 89 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity.
Sixty-four control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 70 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 30 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.