EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair 2025-ci ilin iyun ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
2025-ci ilin iyun ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik enerjisi və təbii qazla təchizatı, eləcə də digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 647 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 86-sı məlumat üçün olmaqla 566 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 9-u məlumat xarakterli olmaqla 74 müraciət olunub. Digər məsələlərlə bağlı 7 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 234-ü Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (9 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 2 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 316 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 95 məlumat xarakterli müraciətdən 46-sı qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 7 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 27 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 22 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 57 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 53 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 4 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 87 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 22 müəssisədə 60 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

• Publication date2025-07-09 10:58:00
In June 2025, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 647 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the electricity and natural gas supply, and other matters. Of these appeals, 566 were related to electricity supply, including 86 of informational nature. There were 74 appeals regarding natural gas supply, with 9 of them being informational. Meanwhile, 7 appeals concerned other issues.
Out of the appeals received, 234 were investigated and responded by the Agency (9 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 2 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 316 appeals are under consideration. Forty-six of the 95 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 7 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 27 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 22 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 57 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, decisions were made to impose administrative penalties in 53 cases, while proceedings were terminated in 4 cases.
Additionally, 87 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 60 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 22 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.