EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair 2025-ci ilin may ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
2025-ci ilin may ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 660 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 94-ü məlumat üçün olmaqla 574 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 10-u məlumat xarakterli olmaqla 70 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 8 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 8 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 267-si Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (9 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 289 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 104 məlumat xarakterli müraciətdən 43-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 21 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 41 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 13 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 73 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 72 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 1 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 89 nəzarət tədbiri keçirilib.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 75 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 20 müəssisədə 69 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

• Publication date2025-06-11 09:27:00
In May 2025, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 660 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 574 were related to electricity supply, including 94 of informational nature. There were 70 appeals regarding natural gas supply, with 10 of them being informational. The Agency received 8 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 8 appeals concerned other issues.
Out of the appeals received, 267 were investigated and responded by the Agency (9 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action). Currently, 289 appeals are under consideration. Forty-three of the 104 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 21 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 41 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 13 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
A total of 73 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, decisions were made to impose administrative penalties in 72 cases, while proceedings were terminated in 1 case.
Additionally, 89 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity.
Seventy-five control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 69 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 20 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.